REPAŠKE NEMANI I LEGENDE
Autor: Vesna Auer Gregor, 8. 6. 2015.

Učenje o prirodi našeg kraja i njenom očuvanju petplusaši su završili aktivnostima u repaškim šumama, na  jezeru  Čambina  i Đurđevačkim pijescima. To su zaštićeni dijelovi prirode i dio Ekološke mreže RH zbog svoje važnosti u očuvanju raznolikosti biljaka i životinja ne samo za Hrvatsku nego i Europu. Time smo  obilježili Dan zaštite prirode i Međunarodni dan bioraznolikosti.

Imali smo izuzetne  goste koji su nam pomagali u istraživanju i učenju. S nama je bila Željka Kolar ravnateljica Javne ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Koprivničko-križevačke županije  i njena suradnica Marta Lenac koje su  nam bile  neprocjenjivi vodiči.

S Miljenkom Županićem iz Šumarskog instituta u Varaždinu tražili smo i proučavali kukce. Pokazao nam je jednu od metoda kako se  ispituje koje vrste kukaca žive na nekom području i kako se utvrđuje koliko ih ima.

Repaške šume poznate su po hrastu lužnjaku. Obišli smo 2 najstarija hrasta stara preko 300 godina, saznali nekoliko legendi koje se vežu uz Repaš i  nešto o povijesti ovog kraja.

Na jezeru Čambina imali smo znanstvene i umjetničke radionice. Osim kukaca, istraživali smo kojih vrsta drveća ima, kako ih prepoznati, uzimali otiske kore koji će se kasnije koristiti za edukaciju drugih učenika, mjerili obujam pojedinih vrsta drveća…

Također smo učili o simbolizmu hrasta kroz ljudsku povijest i pričali neke od staroslavenskih mitova koji govore o tome kako su u davna vremena ljudi objašnjavali pojave u prirodi.

U Đurđevačkim pijescima osjetili smo vrelinu pustinje …