« Ožujak 2024 »

Stop nasilju u školama

UČENIČKE GRUPE PODRŠKE – VRŠNJACI POMAGAČI

Naša škola uključena je u projekt „Stop nasilju među djecom“, a jedna od aktivnosti je formiranje vršnjačkih grupa podrške koje promoviraju suradnju i brižnost, međusobno uvažavanje i prijateljstvo.

Na školi imamo 4 grupe pomagača - za pete, šeste, sedme i osme razrede.

U petom razredu iz svakog razrednog odjela bira se nekoliko učenika koji imaju sklonosti prema pomaganju. Oni  prolaze obuku za pomagače. Sudjeluju u 7 radionica s ciljem  da  osvijeste svoje snage i sposobnosti, unaprijede socijalne vještine, vježbaju suradničke odnose kako bi mogli pomagati drugim učenicima u razredu i školi.

Nakon edukacije dobivaju diplomu prijatelja pomagača te dalje pomažu u svojem razredu,  uz pomoć svojih voditelja.

U šestom razredu nastavljaju s usvajanjem novih pomagačkih vještina, odgovaraju na pitanja iz sandučića povjerenja i zajedno s voditeljima osmišljavaju kako rješiti pojedine probleme na koje nailaze.

Pomagači sedmaši uče medijaciju, kako posredovati kod svađa i pomiriti zaraćene strane. U svim  petim razredinim odjelima održe radionicu na kojoj prezentiraju rad pomagača. Tako sudjeluju u motiviranju i  odabiru novih pomagača za pete razrede.

Pomagači osmaši  uče još složenije vještine vezane uz rješavanje sukoba, odgovaraju na pitanja iz sandučića, povremeno sudjeluju u obućavanju mlađih pomagača.

Svaka grupa  ima  2 stalna voditelja, učitelje i stručne suradnike.

Cilj projekta

Cilj aktivnosti je razvijanje specifičnih vještina i sposobnosti za pomaganje vršnjacima kojima je pomoć potrebna. Od učenika se očekuje da nakon osnovne edukacije, uz stručno vodstvo odraslih u školi, budu aktivni u provođenju projekta te promotori ideja pomaganja i suradnje. Oni su prijatelji, pomagači, zaštitnici,  savjetodavci.

Specifični ciljevi:

a)     upoznati sebe i druge

b)     razviti socijalne vještine

c)      razviti socijalnu odgovornost

Rezultati radionica

Očekuju se promjene ponašanja učenika koji su sudjelovali u radionicama kao i porast njihovog utjecaja na druge, unapređenje komunikacijskih i socijalnih vještina, osvješćivanje važnosti vršnjačke podrške, razvijanje tolerancije za različitosti, uvažavanje vlastitih i tuđih osjećaja i potreba, povećnje  socijalne osjetljivosti, prepoznavanje nasilja  i reagiranje na nasilje.

Nakon početne edukacije, voditelji dogovaraju s djecom konkretne zadatke koje će grupa imati. Oni  uz stalnu pomoć voditelja mogu:

•  postati zaštitnici mlađih učenika na igralištu, autobusu...
  •  pratiti djecu na putu iz škole ili u školu,
  •  sudjelovati u kreiranju odgovora na pitanja iz sandučića povjerenja
  • naučiti prepoznavati i uključivati nove, nesigurne ili izolirane učenike u društvo vršnjaka
  •  sprječavati «navijanje» promatrača kad dođe do sukoba
  •  poticati vršnjake u razredu na pomaganje u učenju
  • u razredu iskazati svoj stav prema nepravdi, neuvažavanju različitosti, uvredama, stereotipima ili predrasudama
  •  u školi redovito dežurati za sve one koji im se žele obratiti
  • utješiti žrtvu i uputiti i žrtvu i nasilnika na traženje pomoći od strane odraslih.

Priloženi dokumenti:
A sto mozemo uciniti mi (4).ppt