Osmaši obilježili Dan planetaZemlje
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 23. 4. 2015.

“Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka.“ rečenica je iz pisma indijanskog poglavice plemena Sioux Bika koji sjedi velikom bijelom čovjeku u Washington, 1854.

Dosta kasnije, kad je naša planeta već zagađena i devastirana, ljudi su počeli shvaćati važnost i istinitost tih riječi te su 1970. godine počeli obilježavati Dan planeta Zemlje kao jedan korak u podizanju svijesti o važnosti očuvanja našeg jedinog doma.

Povodom tog dana, a u cilju podizanja ekološke svijesti naših učenika, organizirana je terenska nastava na pročistač voda, kompostište i građevinski otpad u Herešinu te reciklažno dvorište u Dravskoj ulici u Koprivnici.

Uz ljubazno vodstvo djelatnika KC voda gospodina Borisa Ivaniša učenici su imali prilike vidjeti proces pročišćavanja vode te saznati podake o kapacitetu pročistača, trajanju procesa pročišćavanja, kemikalijama koje se koriste te mnoge druge zanimljive informacije.

Nakon toga učenici su prošetali do kompostišta i građevinskog otpada gdje im je gospođa Mirica Hlevnjak objasnila što je to kompost, kako nastaje i čemu služi. Učenici su imali priliku izmjeriti temperaturu komposta i vidjeti proces stvaranja istog.

Na kraju nas je gospodin Saša Grubačević dočekao u reciklažnom dvorištu u Dravskoj ulici u Koprivnici. Tamo smo vidjeli gdje završavaju žute vreće u koje odvajamo plastiku te kako se ona sortira i balira tj. priprema za recikliranje. Saznali smo gdje možemo donijeti i odložiti neke opasne kemikalije iz kućanstva, tkanine i druge sekundarne sirovine.

Gotovo svaki učenik donio je od kuće neku od sirovina koje se tamo skupljaju, a neke i recikliraju te su svaku odložili u za to predviđeni kontenjer.

Ovom terenskom nastavom učenici su sigurno dobili još veći poticaj da čuvaju našu planetu pazeći na potrošnju vode i energije te recikliranjem.

Zahvaljujemo ljubaznim djelatnicima Komunalca i KC voda koji su nam pomogli u realizaciji obilježavanja Dana paneta Zemlje.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Razrednici:

Mirjana Sušilović