Ovaj tjedan: 1987

Članovi Lijine gajbice ugostili učiteljicu Vesnu Petrušić
Autor: Ines Vađunec, 3. 12. 2023.

Prije sedam godina s radom je počeo prvi čitateljski klub u našoj školi pod nazivom Lijina gajbica koji su pokrenule učiteljice hrvatskoga jezika Tanja Galić Bermanec i Ines Vađunec.

Članovi kluba su učenici viših razreda zaljubljeni u čitanje i dobru raspravu o knjizi. Polaznici Lijine gajbice redovito sudjeluju u nizu dodatnih aktivnosti vezanih uz same pročitane knjige, a u studenom su čitali knjigu Dom iza žice jedne od najpopularnijih autorica djela za djecu i mlade Jasminke Tihi-Stepanić. U ovom potresnom romanu autorica pripovijeda o sudbini dječaka Gabrijela koji živi s majkom koja je češće nezaposlena, nego zaposlena, a kad i radi, poslovi koje obavlja su moralno upitni. Dječak iz nužde počinje krasti s majčinim prešutnim odobrenjem te protiv svoje volje upada u društvo uličnih delinkvenata. Loš put odvodi ga u udomiteljsku obitelj i dom za djecu bez adekvatne roditeljske skrbi.

Kako bismo saznali nešto više o životu djece u domu i udomiteljskim obiteljima, pozvali smo na susret čitateljskog kluba u srijedu, 22. studenoga 2023., našu učiteljicu Vesnu Petrušić koja je na početku svoje karijere radila u Domu za nezbrinutu djecu „Svitanje“ u Koprivnici. Učiteljica Vesna detaljno nam je opisala odrastanje djece u domu, njihove sudbine, kako je sve bilo organizirano i zašto te taj posao emocionalno potroši. Pokazala nam je fotografije svojih štićenika koje čuva u fotoalbumu sa svim svojim generacijama učenika. Sa zanimanjem smo slušali njeno izlaganje te proširili svoje spoznaje o ovoj teškoj temi.

Zahvaljujemo učiteljici Vesni na dolasku, a vama preporučamo da svakako pročitate knjigu Dom iza žice.

Ines Vađunec