Ovaj tjedan: 2098

Što je CroCube?
Autor: Monika Matijaško, 24. 11. 2023.

Tko je Daniela Jović?

Tko ili što je LEO?

Što je Transporter 10?

Što je Falcon 9?

Odgovore na ova pitanja možete pronaći u učionici geografije naše škole gdje je počelo odbrojavanje do lansiranja prvog hrvatskog satelita originalno osmišljenog naziva i dizajna prema našem svjetski prepoznatljivom nacionalnom simbolu, crveno-bijelim kockicama.

Dobro ste pročitali!

Uskoro se lansira 1. hrvatski satelit!

I zove se CroCube!

I imamo ga u učionici geografije!

Zapravo, u učionici geografije nalazi se njegova uvjerljiva replika!

Učenici iz dodatne nastave geografije u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica  - Dora Bradić, Marija Belčić, Noa Cvetanović i Filip Ećimović, učenici 6. razreda, zaduženi su za redovito informiranje učenika naše škole o aktualnostima vezanim uz lansiranje 1. hrvatskog satelita.

Učenici su na prvi spomen o lansiranju hrvatskog satelita reagirali s oduševljenjem. Začudili su se kad su saznali dimenzije satelita jer, kao što obično vidimo u filmovima sateliti su mnogo veći i mnogo mnogo skuplji.

Stoga su krenuli istraživati i naučili da naš hrvatski satelit pripada u skupinu nano satelita težine do 10 kilograma – CroCube će težiti oko 1,1kg. Njegove dimenzije su 10 cm x 10 cm x 10 cm. Učenici su dobili zadatak izraditi model CroCube-a kako bi si predočili njegovu stvarnu veličinu. Prvotna ideja bila je izraditi model od hamer papira, no učenici su otišli dalje.

Uz podršku i dobru volju tate inženjera Zorana Ećimovića, nakon 5 sati bila je isprintana vjerna replika hrvatske kockice 3D printerom s vidljivom kamerom. Učenici su se dosjetili izraditi antene 3D olovkom.

Naš koprivnički CroCube je dobio i svoju „osobnu iskaznicu“ s osnovnim informacijama.

Učenici svaki tjedan ažuriraju info ploču na zidu učionice sa zanimljivostima postavljajući različita pitanja ili dio informacija o našem prvom hrvatskom satelitu. Važno je za istaknuti kako je sve pokrenula žena - Daniela Jović, voditeljica projekta CroCube.

Podržimo i mi lansiranje i razvijanje svemirskih istraživanja u Hrvatskoj za naše buduće generacije te se uključimo u prikupljanje sredstava za lansiranje, a možete osvojiti i lijepe nagrade.

Kako donirati saznajte na web stranici https://crocube.hr/ .