Ovaj tjedan: 2098

Članovi Medijske skupine predstavili film „Koraci sjećanja“
Autor: Ines Vađunec, 8. 11. 2023.

U četvrtak, 7. studenog 2023., u prostoru Enter – inkubatoru dobrih ideja u Koprivnici održana je svečanost obilježavanja 80. godišnjice prvog oslobađanja grada Koprivnice. U samom programu sudjelovali su i polaznici Medijske skupine Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica pod vodstvom svoje mentorice, učiteljice hrvatskoga jezika Ines Vađunec.

Svečanosti su prisustvovali brojni uzvanici, od domaćina gradonačelnika grada Koprivnice Mišela Jakšića te predsjednika UABA-e grada Koprivnice Rade Prosenjaka do uvaženih gostiju, a to su bili izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića Melita Mulić, bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratko Ljubić, predsjednik SABA-e Republike Hrvatske Franjo Habulin te sveučilišni profesor dr. sc. Tvrtko Jakovina koji su i održali prigodne govore. Okupljenima se s nekoliko pjesama predstavio i Mješoviti pjevački zbor umirovljenika Koprivnica.

U prvom dijelu programa profesor Jakovina s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu održao je predavanje o našoj povijesti tijekom 2. svjetskog rata, o samoj SFRJ te NOB-u, a svoje je izlaganje objedinio pod naslovom „1943. godina – vojna i politička prekretnica u Hrvatskoj, okvir za Podravsku republiku“.

Nakon profesora Jakovine okupljenima se obratio kustos Muzeja grada Koprivnice Dražen Ernečić koji je najavio objavljivanje knjige o Podravskoj republici koja bi svjetlo dana trebala ugledati početkom sljedeće godine. Publiku je proveo kroz neke od isječaka iz buduće knjige te je najavio film o Podravskoj republici.

U drugom dijelu programa slijedilo je predstavljanje učeničkog rada, filma „Koraci sjećanja -  Šetnja kroz povijest Podravske republike“ koji je nastajao tijekom rujna i listopada ove godine snimanjem kadrova na lokacijama u Varaždinskim Toplicama, partizanskoj bolnici Gabrinovec na Kalniku, Ludbregu, Virju, Đurđevcu i na desetak lokacija u Koprivnici. Film je rezultat rada dviju škola, odnosno skupina Povijest za budućnost i Multimedijske grupe STUDIO28 iz OŠ „Đuro Ester“ pod vodstvom njihovih mentora Mirne Kovačić i Mihaela Kivača te Medijske skupine OŠ „Braća Radić“ pod vodstvom njihove mentorice Ines Vađunec, a u suradnji s UABA-om grada Koprivnice, Muzejom grada Koprivnice i samim Gradom Koprivnicom.

Učenici su prošle i ove godine upoznavali javnost s rezultatima svoga rada u sklopu obilježavanja Dana grada Koprivnice gdje su pripremili izložbu likovnih radova na temu Podravske republike stvarajući idejna rješenja za zastavu i grb, izrađivali su lentu vremena, digitalne igre i edukativne panele te interaktivnu kartu Podravske republike. Kao zaključak učeničkog rada o samoj je temi pripremljen materijal trajne vrijednosti, a to je ovaj film koji je premijeru imao upravo na svečanosti obilježavanja 80. godišnjice osnutka Podravske republike. Na predstavljanju filma bili su članovi naše Medijske skupine, a to su Janja i Franka Grgac, Lucija Kučko, Marko Kukelščak, David Peroš, Fran Šisl, David Šuster, Petar Slavinić i Petar Vadlja koji su sudjelovali u izradi ovog dokumentarnog filma za koji se nadamo se da će naći svoje mjesto u nastavnim satima povijesti te da će opravdati svoju svrhu, a to je prvenstveno edukacija mladih naraštaja o važnosti borbe protiv bilo kakva oblika nasilja te prihvaćanje kritičkog odnosa prema povijesti vlastitog naroda.

Film je pokupio velike ovacije i dobio same pohvale od okupljenih, što nam služi kao poticaj da i dalje radimo na podizanju svijesti  učenika o svim oblicima mržnje u svrhu promidžbe poštivanja ljudskih prava te poticanju na pokazivanje osobne inicijative i odgovornosti. Učenici su pokazali veliku zrelost te su aktivno sudjelovali u svim planiranim aktivnostima, a odličnim su ponašanjem bili na ponos nastavnicima i svojim školama.

Ines Vađunec