Ovaj tjedan: 2034

Obilježena 80. godišnjica osnutka Podravske republike
Autor: Ines Vađunec, 5. 11. 2023.

Projekt „Podravska republika“ vezan je uz obilježavanje 80. godišnjice osnutka Podravske republike,  teritorijalne jedinice koja se protezala od Ivanščice na zapadu, odnosno od Ludbrega, pa do Virovitice na istoku, a središte joj je postao grad Koprivnica. Sama je Podravska republika postojala od 7.11.1943. do 9.2.1944. i dio je antifašističke baštine našega grada.

U sklopu 667. rođendana našega grada obilježena je i 80. godišnjica osnutka Podravske republike. U obilježavanje te  godišnjice  uključili su se učenici 8. razreda Osnovne škole „Đuro Ester“ Koprivnica te 7.c i 7.e razreda Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica sa svojim učiteljicama Mirnom Kovačić i Ines Vađunec, a u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista Grada Koprivnice. Sam program odvijao se u subotu, 4. studenoga 2023., na Zrinskom trgu gdje je postavljen štand i predstavljen projekt zainteresiranim građanima. U kulturno-umjetničkom dijelu programa koji su pripremile ove dvije gradske osnovne škole, naši su učenici sudjelovali izložbom likovnih radova – idejnih rješenja za državna obilježja Podravske republike,  prezentacijom četiriju digitalnih igara za utvrđivanje znanja o povijesti Koprivnice u 2. svjetskom ratu te usmenim izlaganjem o pojedinim dijelovima života Koprivnice u tom razdoblju. Građani su pažljivo slušali izlaganja i odigrali igre te osvojili straničnike koji su prikazivali povijest Koprivnice od 1941. do 1945. Naši su im učenici predstavili i veliku lentu za utvrđivanje znanja o tom dijelu koprivničke povijesti kao i kartu Podravske republike s QR kodovima koje su građani mogli učitati i pregledati prezentacije o životu pojedinih podravskih mjesta za vrijeme trajanja Podravske republike.

Učenici su pokazali sigurnost u nastupu i umijeće u uključivanju građanstva u ovaj projekt te su pritom proširili i utvrdili svoja znanja o povijesnoj baštini našega grada. Zaključni dio projekta bit će projekcija njihova filma Koraci sjećanja -  Šetnja kroz povijest Podravske republike koji će svoju premijeru imati u utorak, 7. studenoga 2023., u prostoru Enter Koprivnica.

Ines Vađunec