Ovaj tjedan: 1900

Galovićeva jesen u OŠ "Braća Radić" Koprivnica
Autor: Ines Vađunec, 5. 11. 2023.

Svjedoci smo vremena u kojem je interes za knjigu i čitanje u stalnome padu i u kojem kultura čitanja i pismenosti sve više izumire.

Kako bismo potakli učenike da nauče nešto novo i posegnu za bar jednom knjigom koju neće morati, nego će ju željeti pročitati, odlučili smo iskazati počast jednom od najvećih hrvatskih književnika čije prezime nosi poznati međunarodni festival književnosti. Riječ je o Galovićevoj jeseni, a književnik čiji smo život i djelo odlučili proslaviti jest Fran Galović, literarni velikan iz podravskoga sela Peteranca. Učenici 7.c i 7.e razreda, članovi Medijske skupine: Janja i Franka Grgac, Lucija Kučko, Marko Kukelščak, David Peroš, Fran Šisl, David Šuster, Petar Slavinić i Petar Vadlja pod vodstvom svoje učiteljice hrvatskoga jezika Ines Vađunec, su u četvrtak i petak, 2. i 3. studenoga 2023., pripremili program pod nazivom Galovićeva jesen u OŠ „Braća Radić“ u kojem se vidjelo nekoliko mogućih pristupa proučavanju života i djela ovoga velikog pjesnika. Budući da se sklonost čitanju razvija od najranije dobi, osobito je važno posebnu pažnju posvetiti čitanju djeci i dječjem čitanju, prije svega zato što čitanje pozitivno utječe i na njihov emocionalni razvoj i na njihove jezične sposobnosti − potiče pamćenje i maštu, poboljšava pažnju, produbljuje znanje, razvija osjetljivost za drugoga, jača samopouzdanje.

Program se održavao u školskoj knjižnici u sklopu sata Hrvatskoga jezika, a u njemu su sudjelovali učenici 5.a, 5.c, 7.c i 7.e razreda. Prostor u knjižnici prigodno je ukrašen motivima vezanima uz Frana Galovića i njegova djela te brojnim jesenskim plodovima. Učenici su sjedili na strunjačama, pijuckali topli čaj i pažljivo slušali izlaganja i recitacije članova Medijske skupine. Publika je upoznala život i djelo Frana Galovića, neke od njegovih poznatijih pjesama, čuli su na koji su način naši učenici doživjeli njegova djela te kako su im odlučili približiti Galovića i njegovo stvaralaštvo. U uvodnom dijelu učenici su obišli izložbeni prostor te odigrali digitalni kviz gdje su u stihovima poznatih Galovićevih pjesama morali prepoznati tražene stilske figure. Zatim ih je učiteljica uputila na novoobjavljenu ilustriranu biografiju Frana Galovića koja služi kao odličan poticaj za početak proučavanja Galovićeva djela. Učenici su naveli što već znaju o Franu Galoviću nakon čega su im članovi Medijske skupine ukratko prepričali život Frana Galovića. Učenici su odigrali digitalni kviz gdje su razvrstavali tvrdnje o Galoviću na točne i netočne, a u osvrtu na rezultate kviza, naveli su ispravke netočnih tvrdnji. Zatim im je predstavljena Galovićeva najpoznatija zbirka pjesama „Z mojih bregov“ te su čuli recitacije nekih od pjesama. U svakom razredu odabrana su po tri dobrovoljca koji su sudjelovali u kvizu o poznavanju života i djela Frana Galovića. Najbolji u kvizu bili su: Patrik Vezijak iz 5.a, Lucija Kolarek iz 5.c, Jan Ivačić iz 7.c i Nika Sabolić iz 7.e razreda. Pobjednicima je uručena pohvalnica i prigodni paketić koji je sadržavao straničnik posvećen Franu Galoviću, olovku i slatkiš.

Nadamo se da su okupljeni uživali u ovome programu i da će ovakav pristup proučavanju zavičajne književnosti privući što više djece čitanju i razumijevanju poezije te stvaranju vlastitih radova.

Poveznicahttps://sway.office.com/xJarD82Gat7CY4Cg?ref=Link

Ines Vađunec