5.b i 5.c razred Križevcima provela posljednja hrvatska „vještica“ Magda Logomer Herucina
Autor: Irena Hontić Pranić, 29. 10. 2023.

U petak 27.10. učenici 5.b i 5.c razreda zajedno sa svojim razrednicima Irenom Hontić-Pranić, Antoniom Stipanom  i učiteljicom matematike Mirjanom Sušilović bili su na terenskoj nastavi u Križevcima i na Kalniku.

Negdje između Majureca i Križevaca iz šume je iskočila jedna žena obučena u odjeću kakvu su u hrvatskoj prije nosile žene koje su živjele na selu.

Vozač je stao i ona je ušla u autobus. Predstavila se kao Magda Logomer Herucina, rođena 17. svibnja 1706. godine, posljednja žena u Hrvatskoj koja je optužena i mučena kako bi priznala da je „vještica“. Život joj je spasila tadašnja Austro-Ugarska carica, Marija Terezija. Ispričala je učenicima priču o svom životu, a zatim ih je povela na čaj i kekse.

Na putu su stali u Grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice gdje im je svećenik ispričao o razlikama između Rimokatoličke i Grkokatoličke vjere.

Nakon toga posjetili su čokolateriju Hedona u kojoj rade ljudi s invaliditetom. Čokolade i praline izrađuju se ručno, a svatko može naručiti svoju personaliziranu čokoladu s okusom kojega sam izabere. Svaki učenik dobio je po jednu čokoladu.

Čim su izašli van u slast su pojeli svoje čokolade.

U blizini se nalazi i križevački kozmološki centar gdje su učenike dočekali gospodin Andrej Dundović, idejni začetnik ovog centra i zvjezdarnice unutar njega i njegov kolega profesor koji im  je održao predavanje o Svemiru.

Gospodin Andrej poveo ih je gore u kupolu gdje su naučili kako radi teleskop te su pomoću njega promatrali neke udaljene građevine u Križevcima.

Poslije ručka krenuli su u razgled centra grada.

Posjetili su Hrvatski dom i iz njegova tornja promatrali Križevce kao na dlanu.

Zatim su prošetali do Nemčićevog trga, Strossmayerovog trga s Muralom, Crkve Sv. Ane, Crkve Sv. Križa i Munjare. U Crkvi Sv. Križa vodič im je ispričao nešto o izgradnji i prošlosti crkve.

Na kraju su se uputili put Kalnika. Nažalost ubog lošeg vremena nisu uspjeli doživjeti panoramski pogled na Križevce i njihovu okoiicu.

No unatoč lošim vremenskim prilikama učenici su uživali u prvoj terenskoj nastavi ove školske godine, u novom sastavu i s novim prijateljima.

Bili su prava ekipa kao da se druže već godinama o čemu svjedoči i j videozapis iz autobusa koji se zajedno s fotografijama nalazi na donjoj poveznici.

Puni dojmova vratili su se svojim kućama sa željom da što prije idemo na novi izlet.

Fotografije s izleta pogledajte na donjoj poveznici: