Ovaj tjedan: 2085

Mali i veliki ekači obilježili Europski tjedan kretanja
Autor: Ines Vađunec, 20. 9. 2023.

Europski tjedan kretanja je manifestacija u organizaciji Europske unije čiji je cilj potaknuti male i velike gradove na uvođenje i promicanje održivih prijevoznih sredstava i pozivanje ljudi da iskušaju alternative vožnji automobilom.

U ovaj hvalevrijedan projekt uključeno je gotovo 3000 europskih gradova, pa tako i grad Koprivnica, a ovogodišnja je tema „Krećimo se kvalitetnije - štedimo energiju!“. Cilj je potaknuti građane da pješačenjem, bicikliranjem i korištenjem alternativnih transportnih rješenja utječu na smanjenje potrošnje energije, smanjenje zagađenja okoliša ali i poboljšanje životnih uvjeta i zdravlje.

Od 16. do 22.9.2023. održava se Europski tjedan kretanja posvećen održivom kretanju. Odlična je to prilika za uključivanje brojnih osnovnoškolaca u raznolike aktivnosti koje im se nude u tom tjednu. Ove su se godine u tu lijepu manifestaciju uključili i učenici 5.e i 7.e razreda naše škole sa svojim razrednicama Tanjom Galić Bermanec i Ines Vađunec, a u suradnji s gospođom Petrom Bijač iz Komunalca.

Učenici 7.e razreda su u ponedjeljak, 18. rujna 2023., odšetali do gradske tržnice u Koprivnici gdje je za njih održana edukativna šetnja. Učenici su prošetali tržnicom te vidjeli raznoliku i svježu ponudu voća, povrća i cvijeća. Na štandu s medom i pčelarskim proizvodima degustirali su pravi podravski med, a naučili su i ponešto o svetom Ambroziju, zaštitniku pčelara. Svoj obilazak ‘trbuha grada’ završili su u Smuteku gdje ih je dočekao smoothie od borovnice i ostalih sastojaka koji se mogu kupiti na tržnici.

Za zainteresirane petaše u utorak, 19. rujna 2023., organizirana je aktivnost Vježbanjem do zdravlja  u sportskom centru Cerine. Treneri Sportskog centra Cerine za njih su pripremili niz zanimljivih igara i mali poligon s raznovrsnim vježbama te zajedno s njima obilježili tjedan zdravlja i kretanja uz edukaciju kako je važno kretati se i baviti se sportskim aktivnostima. Za dobro izvježbane i zadovoljne petaše Podravka je pripremila prigodni paketić kojim su se učenici rado zasladili.

Uživali smo u ovoj veoma zanimljivoj manifestaciji koja nas je ispunila dobrim raspoloženjem i razvila sportski duh.

Ines Vađunec