Ovaj tjedan: 2098

Učenici 5.b razreda i bivšeg 8.b razreda suradnici u dvogodišnjem projektu "Zrno nade za nas mlade"
Autor: Danijela Ban, 26. 6. 2023.

Učenici 5.b razreda i učenici bivšeg 8.b razreda su nizom zajedničkih aktivnosti uspješno surađivali u dvogodišnjem projektu „Zrno nade za nas mlade“ te 27.04. sudjelovali u finalnoj zajedničkoj radionici. Radionica je realizirana u suradnji sa Muzejom grada Koprivnice i Centrom za pružanje usluga u zajednici Svitanje iz Koprivnice i Đurđevca. Kroz zajedničku radionicu izrađivali smo tradicijski nakit od staklenih perlica – kraluše, a sve je i sada popratila Varaždinska televizija.

Ovako je to izgledalo prošle školske godine s učenicima bivšeg 8.b razreda.

A ovako je to izgledalo sada kroz zajedničku radionicu 5.b razreda i učenika prošlogodišnjeg 8.b razreda, sadašnjih srednjoškolaca.

Da podsjetimo - dana 30.06.2021. godine Centar za pružanje usluga u zajednici Svitanje iz Koprivnice potpisao je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda. Projekt pod nazivom "Zrno nade za nas mlade" će trajati do 30.06.2023. godine i vrijednost mu je 5.365.064,94 kuna. Projektom će se proširiti usluga poludnevnog boravka i na grad Đurđevac i to s ciljem smanjenja broja korisnika usluge smještaja kao institucijskog oblika skrbi izvan vlastite obitelji čime će se unaprijediti kvaliteta te razvoj i širenje izvaninstitucijskih socijalnih usluga.

Kako bi se cilj i ostvario kroz dvogodišnji smo projekt realizirali niz radionica izrade tradicijskog nakita. U tome je sudjelovao bivši 8.b razred prošle školske godine te nastavio i sadašnji 5.b razred  tijekom ove školske godine.

Sve smo zaokružili zajedničkom radionicom 27.04. ispred Muzeja i uz  korisnike Centra za pružanje usluga u zajednici Svitanje iz Koprivnice i Đurđevca. Svoje znanje o izradi kraluša, učenici su proširivali i prenosili dalje na novu generaciju učenika.

Ovako su malci bivše generacije izrađivali kraluše.

A ovako je sadašnji 5.b razred veselo sudjelovao u našoj 1. radionici izrade tradicijskog nakita Podravine uz Majčin dan.

Kao i bivša generacija učenika upoznali su se sa tradicijom izrade nakita nizanjem različitih vrsta i oblika perlica - kraluša. Kraluši se u Podravini izrađuju u jednom ili dva niza kroz različite kombinacije boja i vrsta perlica.

I sada su učenici novog 5.b razreda bili kreativni te izradili unikatne primjerke ogrlica za svoje mame uz Majčin dan pod vodstvom Marije Mesarić, više kustosice Muzeja grada Koprivnice.

Na druženju sadašnjeg 5.b razreda te bivših učenika 8.b razreda 27.04. kroz završnu zajedničku radionicu i međusobnu podršku u ovom vrijednom projektu bili smo puni dojmova i iznimno sretni jer možemo biti barem malo svi na okupu, a usput pridonijeti i za nečije bolje sutra!

Dana 16.06. se u Centru za pružanje usluga u zajednici Svitanje u Koprivnici održala i završna konferencija projekta. Ravnatelj Centra Mladen Fajdetić je govorio što se sve ostvarilo tijekom projekta, a posebno je zahvalio na suradnji učenicima OŠ „Braća Radić“.

Centar Svitanje

Bilo nam je jako drago sudjelovati u ovom dvogodišnjem projektu.

Naučili smo nešto novo, sudjelovali aktivno u očuvanju izrade tradicijskog nakita. Uživali smo družeći se kroz projekt koji pomaže drugima i okuplja nas sve - neke nove klince i naše drage bivše učenike oko „Zrna nade za nas mlade“!