Šestaši istražili ljepote otoka Krka
Autor: Ines Vađunec, 11. 6. 2023.

Dana 6. i 7. lipnja 2023. učenici 6.b i 6.e razreda Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica bili su na terenskoj nastavi na otoku Krku. Na terensku nastavu išlo je 48 učenika u pratnji razrednica Ivane Pintarić i Ines Vađunec te predmetnih učiteljica Tanje Galić Bermanec i Marijane Lokotar.

Prva postaja na našem putovanju bila je u Ravnoj Gori gdje smo posjetili Centar za posjetitelje Velike zvijeri. Centar u Staroj Sušici mjesto je gdje se mogu saznati zanimljive činjenice o medvjedu, vuku i risu. Njegov multimedijalni postav, pružajući osjećaj šumskog okružja, spoj je klasičnog i modernog pristupa interpretacije Gorskog kotara, koji kroz mijene godišnjih doba, uvodi posjetitelja u čaroban i skriven svijet velikih zvijeri. Nakon razgleda slijedio je kraći odmor i okrijepa te nastavak putovanja do otoka Krka. Ondje smo posjetili špilju Biserujku, jedinu otvorenu špilju na otoku Krku koja je ime dobila zbog blaga koje su tu čuvali gusari. Nakon razgleda špilje u pratnji vodiča slijedio je posjet Vrbniku. Prošetali smo mjestom i upoznali njegove znamenitosti. Nakon Vrbnika slijedio je posjet Jurandvoru gdje smo obišli crkvu svete Lucije, nalazište Bašćanske ploče. U poslijepodnevnim smo satima došli do hotela Valamar Sunny Hotel Corinthia 3* u Baškoj. Nakon smještaja u hotel slijedio je kraći odmor, razgled hotela i bliže okolice te slobodno vrijeme za kupanje.

Prijepodne drugog dana bilo je slobodno za kupanje i razgled Baške. U ranim popodnevnim satima napustili smo hotel  te otišli do Punata. Vozili smo se brodićem od Punata do otočića Košljuna te smo posjetili Franjevački samostan i razgledali bogatu etnografsku zbirku – pravi glagoljaški centar u kome se nalazi zbirka s više od 30 000 naslova. Potom smo otišli do grada Krka gdje je bio organiziran razgled grada i kraće slobodno vrijeme. Slijedilo je putovanje prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali naš najveći otok te proveli dva predivna dana u lijepom druženju i zabavi.

Ines Vađunec