Istražili smo: Najčešća imena učenika i učenica u drugom razredu Matične škole
Autor: Vesna Petrušić, 11. 6. 2023.

Katja i Marta te Dominik, Lovro i Patrik najčešća su imena djevojčica i dječaka u drugom razredu naše Matične škole. Ovo istraživanje proveli su učenici 2. a, sa svojom učiteljicom Vesnom Petrušić, u okviru razrednog projekta Naša imena.

Razredni projekt provodili su tijekom cijele nastavne godine, a različitim aktivnostima na satima Prirode i društva, Hrvatskog jezika, Matematike, Likovne kulture i Sata razrednog odjela, u potpunosti su ostvarili sve planirane ciljeve i ishode.

Ciljevi projekta bili su: odrediti značenje osobnog imena, predlagati načine obilježavanja imendana i sudjelovati u njihovu obilježavanju te istražiti koja su najčešća imena dječaka i djevojčica 2. razreda matične škole.

Tijekom ostvarivanja projekta učenici su razvijali istraživačke sposobnosti i interes za proučavanje dodatne literature, primjenjivali strategije učenja i rješavanja problema, čitali i tumačili podatke prikazane piktogramima i jednostavnim tablicama, odredili značenje svoga imena, sudjelovali u obilježavanju imendana i ostvarivali dobru komunikaciju s drugima

.

SVE PROJEKTNE AKTIVNOSTI

1. Kako sam dobila/dobio svoje ime?

Učenici su, u razgovoru s roditeljima ili drugim bliskim osobama istraživali, saznali i napisali tko im je odabrao ime, po kome su dobili svoje ime, tko u obitelji ili rodbini ima isto ime,  te jesu li i neka druga imena bila u najužem krugu odabira njihovog imena.

1. Značenje mog imena

Uz pomoć roditelja, učenici su provodili jednostavna pretraživanja informacija u digitalnome  kako bi saznali otkuda potječe i što znači njihovo osobno ime. Sa svojim spoznajama upoznali su ostale učenike u razrednom odjelu. Evo značenja osobnih imena učenika: Lucija – svjetlonoša, Patrik – domovina, Lea – lavica, Eugen – plemenit/velikodušan, Duna – mala tamnoputa, Tara – zvijezda, Simon – slušanje/uslišan, Lovro – pobjednik, Matija – dar božji, Dorian – dar ili burno vrijeme, Katja – uvijek čista, Filip – ljubitelj konja, Pavel – maleni, Viggo - rat, Petar – stijena, Anna – milost/ljupkost,  Antonija – prednja/prva, Marta – gospodarica/gospođa, David – ljubimac, Noa – mir.

1. Moji inicijali

Učenici su jednobojnim flomasterom crtali svoje inicijale ili samo početno slovo svog imena, istražujući i izražavajući kontrast površina crtama (različitim o toku i karakteru) i točkama.

1. Imena učenika i učenica u 2. a

Nakon prikupljanja, obrade i analize te prikaza podataka o osobnim imenima u našem razrednom odjelu, učenici su zaključili da:

•  najviše učenika u svom imenu ima 5 slova (11 učenika
  • najmanje učenika u svom imenu ima 8 slova (1 učenik)
  • najviše imena učenika počinje slovom P (4 učenika)

1. Najčešća imena učenika i učenica u 2. razredu Matične škole

Učenici su radom u skupinama (svaka skupina je analizirala podatke za jedan razredni odjel 2. razreda naše Matične škole) prikupljene podatke o osobnim imenima učenika upisivali u odgovarajuće tablice,  brojili, uspoređivali, zbrajali, izvodili zaključke, prikazivali podatke i izvještavali ostale učenike tko ima najdulje, a tko najkraće ime u pojedinom razrednom odjelu tj. kojim slovom počinje najviše imena učenika,  kojim slovima ne počinje nijedno ime učenika razrednog odjela, te koje je najčešće žensko/ muško ime u pojedinom razrednom odjelu.

Na kraju su objedinili sve podatke i zaključili da u 2. razredu Matične škole:

• najviše učenika u svom imenu ima 5 slova (28 učenika)
  •  najmanje učenika u svom imenu ima 10 slova (1 učenik)
  • najkraća imena imaju 3 slova
  • najdulje ime ima 10 slova
  • najviše imena svih učenika 2. r. počinje slovom L  (15 učenika)
  • niti jedno ime ne započinje slovima: Č, Ć, DŽ, Đ, LJ, NJ, O, R, U, Ž
  • najčešća ženska imena u 2. r. su Katja i Marta (3 učenice)
  • najčešća muška imena u 2. r. su: Dominik, Lovro i Patrik (3 učenika)

Pregled svih podataka - prezentacija

1. Narodne izreke s imenima

Jednostavnim pretraživanjem informacija u digitalnome okružju, uz pomoć učiteljice, učenici su pronašli i odabrali neke narodne izreke o imenima:

• Čuvaj se Šimuna i Jude (28.10.) da te snijegom ne probude.
  • Ako je Martin (11.11.) oblačan ili maglen, doći će zima blaga kao jesen.
  • Sveta Kata (25.11.), snijeg na vrata.
  • Sveti Frane, nesta u polju hrane. (sv. Franjo Asiški 4.10.)
  • Sveti Matija (24. 2.) led razbija, a ako ga nema, onda ga sprema.
  • Toplina Valentina stiže do korijenja. (14.2.)

1. Naši imendani

Učenici su pretraživanjem podataka na internetu ili snalaženjem na kalendaru s osobnim imenima doznali kada slave svoj imendan, a zatim naučili pravilno pisati datum ili nadnevak svog imendana.