Ovaj tjedan: 1913

Terenska nastava učenika 6.c i 6.d u Sjevernoj Dalmaciji
Autor: Štefica Šambula Premec, 29. 5. 2023.

Dana 17. i 18. svibnja 2023. učenici 6.c i 6.d razreda Osnovne škole „Braća Radić“ Koprivnica bili su na terenskoj nastavi u Sjevernoj Dalmaciji. Na terensku nastavu išlo je 49 učenika u pratnji nastavnika/ca:  Ane Rumek, Štefice Šambula Premec, Mihaela Buzine i Ivana Golubića.

Tijekom terenske nastave posjetili smo nekoliko znamenitosti i lokaliteta na području Sjeverne Dalmacije.

Prvi dan terenske nastave posjetili smo grad Šibenik gdje smo imali prilike upoznati bogatu kulturnu baštinu grada. Prvo smo posjetili palaču Galbiani u kojoj se nalazi Interpretacijski centar „Civitas Sacra“ gdje smo imali razgled uz vodstvo. Nakon toga smo imali „kišni“ obilazak središta grada gdje smo vidjeli  katedralu Sv. Jakova, Gradsku vijećnicu, Kneževu palaču i tvrđave. Kratko slobodno vrijeme iskoristili smo za kupnju suvenira i okrijepu.

Slijedeća destinacija  nam je bio NP Krka. Zbog obilnih kiša dio parka koji smo htjeli posjetiti bio je zatvoren te smo krenuli put Puljane gdje se nalazi novi moderan centar gdje se na zanimljiv i aktivan način mogu upoznati ljepote i posebnosti parka.

Nakon toga je slijedio odlazak do smještajnog objekta hotela Andrija Solaris 4* u Šibeniku. Nakon što smo se smjestili u sobe imali smo večeru te malu zabavu na hotelskom plesnjaku i druženje.

Drugi dan terenske nastave, nakon doručka spakirali smo stvari, odjavili se iz hotela i krenuli prema našoj prvoj destinaciji. Nedaleko Šibenika nalazi se Sokolarski centar koji smo posjetili. U Sokolarskom centru nas je dočekao domaćin, upoznao nas je s radom i životom ptica u centru. Bili smo u društvu jedne sove i jednog sokola, oni najhrabriji imali su prilike pomaziti se sa sovom ili nahraniti sokola.

Slijedi povratak u Šibenik gdje smo napravili još jednu kratku šetnju gradom, ovaj puta sunčanim Šibenikom, napravili nekoliko fotografija i uputili se u restoran Peškarija gdje smo imali organizirani ručak.

Nakon Šibenika krećemo na put prema prekrasnom gradu Zadru. Dolaskom u „suncem okupan“ Zadar prvo krećemo u obilazak znamenitosti središnjeg dijela grada uz vodstvo, uz gradske zidine prema Pozdravu Suncu, Morskim orguljama, Forumu, katedrali Sv. Stošije, crkvi Sv. Donata…. Najhrabriji popeli su se na Zvonik i uživali u prekrasnom pogledu na grad Zadar iz zraka, susjedne otoke Ugljan i Pašman te plavo Jadransko more. Kratko slobodno vrijeme iskoristili smo za sladoled i kupnju suvenira.

U Zadru smo posjetili i Arheološki muzej te smo imali razgled uz vodstvo. U prizemlju su izloženi arheološki ostatci iz doba od 7. do 12. st., od kojih se najveći dio veže za materijalnu i duhovnu kulturu Hrvata. Na prvom su katu izloženi brojni predmeti koji ilustriraju život u sjevernoj Dalmaciji u doba Rimljana. Na drugom je katu izložen prethistorijski arheološki materijal iz kamenog i metalnog doba (od oko 10 000 god. pr. Kr. do dolaska Rimljana).

Nakon obilaska muzeja napuštamo Zadar puni pozitivnih dojmova i krećemo prema Koprivnici. Kući dolazimo u kasnim večernjim satima.

Do nekog novog putovanja 😊