Igre prijestolja (na hrvatski način)
Autor: Ines Vađunec, 16. 5. 2023.

U ponedjeljak, 15. svibnja 2023., u OŠ „Braća Radić“ Koprivnica priređen je povijesno-glazbeni igrokaz pod nazivom "Igre prijestolja (na hrvatski način)". U igrokazu su sudjelovali učenici 6.c i 6.e razreda koji su članovi Dramske skupine pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Ines Vađunec.

Učenici 6.c i 6.e razreda ove su se školske godine na satima Hrvatskoga jezika bavili projektom pod nazivom „Barbara Celjska – Crna kraljica“. Povod ovom projektu bilo je povezivanje nastave Hrvatskoga jezika i Povijesti budući da su učenici na Povijesti učili o hrvatskom srednjovjekovlju i brojnim borbama za hrvatsko prijestolje dok su na satima Hrvatskoga jezika nakon lektire „Tajna ogrlice sa sedam rubina“ koprivničke spisateljice Ivone Šajatović učili o jednom od likova iz same knjige – Crnoj kraljici. Crna kraljica je lik temeljen na stvarnoj povijesnoj ličnosti Barbari Celjskoj o čijem su se životu isplele mnoge legende. U želji da učenici povežu i prošire znanja iz navedenih predmeta i usput razviju svoju kreativnost te uvide nove načine pristupa gradivu kako bi im se ono učinilo što zanimljivijim, pokrenut je ovaj projekt.

U uvodnom dijelu projekta učenici su proučavali izvore i legende o samoj Crnoj kraljici kako bi se zainteresirali za temu. Izrađivali su nekoliko praktičnih radova – plakat za budući film o Crnoj kraljici pri čemu su se učili raditi u digitalnom alatu Canva te su radili straničnike na samu temu. Za njih je osmišljen i kviz za utvrđivanje znanja o Crnoj kraljici koji se u obliku QR koda stavio i na pozivnice za predstavu. Za lektiru se čitalo već spomenuto djelo „Tajna ogrlice sa sedam rubina“ u kojem se nalazi jedna od brojnih legendi o samoj Crnoj kraljici što je učenicima bio poticaj za daljnje istraživanje. Na temelju lektirnoga djela izrađivali su ogrlice s događajima iz djela, društvene igre i videomamac u čemu su učenici pokazali veliku kreativnost. Budući da su saznali da se Crna kraljica bavila i pokusima, posjetili su i našu gimnaziju gdje su im gimnazijalci sa svojim profesoricama Mišelom Lokotar i Kristinom Bukvić pokazali nekolicinu impresivnih pokusa kojima su zadivili okupljene šestaše. U planu je još književni susret s autoricom Ivonom Šajatović te terenska nastava u Zagreb gdje će učenici sudjelovati na radionici o Crnoj kraljici, obilaziti Zagreb u kostimiranoj pratnji Crne kraljice te na kraju posjetiti Muzej iluzija.

Budući da je jedan od najzanimljivijih dijelova projekta bio posjet koprivničkoj gimnaziji, prije samog igrokaza učenici Pia Marija Crnković i Josip Mikulić su pod vodstvom svoje profesorice kemije i biologije Mišele Lokotar pokazali djelić onoga što su učenici  imali prilike vidjeti tijekom posjeta vanjskoj učionici gimnazije te ih je publika nagradila ogromnim pljeskom. Jedan od uvjerljivo najzahtjevnijih dijelova projekta bila je priprema za igrokaz „Igre prijestolja“. Igrokaz je pripremilo devetero učenika 6.c i 6.e razreda: Franka i Janja Grgac, Lucija Kučko, David Peroš, Marko Kukelščak, Fran Šisl, David Šuster, Petar Slavinić i Petar Vadlja  koji su se  suočili s izuzetno zahtjevnim i opširnim tekstom koji su osmislile i napisale nastavnice Mirna Kovačić iz OŠ „Đuro Ester“ i Ines Vađunec iz OŠ „Braća Radić“ s ciljem populariziranja nastave povijesti. Naime, ovaj tjedan se u cijeloj Hrvatskoj obilježava "Kliofest" - festival povijesti u koji se uključila i naša škola pa je ovaj povijesni igrokaz jedna od aktivnosti koja će se održati ovog tjedna. U predstavi je prikazan dio, po nekima mračnog srednjovjekovlja, te naš doživljaj i viđenje jednog dijela hrvatske povijesti  o kojem se govorilo u 6. razredu. Sam je igrokaz zamišljen kao jedno lijepo zajedničko putovanje u renesansno 14. stoljeće, u razdoblje koje je u našoj povijesti poznato kao protudvorski pokret. U ovoj se predstavi publika susrela s najpoznatijim ličnostima protudvorskog pokreta – bosanskim vladarima Stjepanom II. Kotromanićem, njegovom kćeri Elizabetom i unukom Marijom, hrvatskim velikašem Stjepanom Lackovićem, Ludovikom Anžuvincem te Žigmundom Luksemburškim i Barbarom Celjskom, poznatom Crnom kraljicom. Ovo je glumcima bio prvi javni nastup, ali su ga odradili izuzetno profesionalno. Predstava je trajala 45 minuta, a bila je spoj povijesnih događaja i moderne hrvatske glazbe pa su se školom orili zvuci grupa Let 3, TBF, Urban & 4, Silente i mnogih drugih.  Brojna je publika svako malo nagrađivala glumce bučnim pljeskom.

Zahvaljujemo publici na dolasku i podršci te se radujemo ponovnom susretu sljedeće školske godine u novom povijesno-glazbenom igrokazu.

Ines Vađunec