Ovaj tjedan: 1918

Učenici 8.a i 8.c razreda prisustvovali predavanju gospođe Mire Relić Wolfensson
Autor: Ines Vađunec, 8. 5. 2023.

U ponedjeljak, 8. svibnja 2023., za učenike 8.a i 8.c razreda organizirano je predavanje gospođe Mire Relić Wolfensson koja je s učenicima podijelila životnu priču i stradanje svoje obitelji tijekom Drugog svjetskog rata.

Učenici ovih dvaju razreda se od 7. razreda na satima Hrvatskoga jezika sa svojom učiteljicom Ines Vađunec intenzivno bave temom Holokausta pa su odlučili ove godine posjetiti spomen-područje Jasenovac i saznati što se ondje događalo 40-ih godina prošloga stoljeća. Jedan dio pripreme za posjet koji će se realizirati 11. svibnja 2023. bio je i poziv gospođi Miri Relić Wolfensson da posjeti naše učenike i pripremi za njih predavanje. Našu je predavačicu nekolicina učenika već čula na radionici u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Holokausta pa su i iskazali želju da ju pozovemo na predavanje u našu školu.

Gospođa Relić Wolfensson je okupljenima iznijela izuzetno potresno svjedočanstvo o stradanju svoje, ali i ostalih koprivničkih židovskih obitelji tijekom Holokausta. Opisala je članove svoje obitelji i navela u koje su logore deportirani i kako su završili. Najveći je fokus stavila na život svoje majke Erne koja je preživjela čak sedam koncentracijskih logora  i nakon rata se vratila u Koprivnicu te je opisala na koji se način njena majka nosila s ponovnim suživotom s ljudima koji su je za vrijeme rata odbacili i omalovažavali jer je bila Židovka. Gospođa Relić Wolfensson je predstavila i knjigu „Erna“ koja opisuje život njene majke koja nažalost nije dočekala objavljivanje knjige jer je umrla dva mjeseca prije u dubokoj starosti u krugu najmilijih. Pročitala nam je i pismo poznatog američkog redatelja Stevena Spielberga poslano Erni povodom snimanja njenog svjedočanstva 1996. Učenici su odlično reagirali na njeno izlaganje te su postavljali pitanja. Među ostalim ih je zanimalo kako koprivnička židovska zajednica funkcionira danas te je li se obitelj Wolfensson susrela s antisemitskim ispadima i u novije vrijeme. Gospođa Mira je spremno odgovarala na sva pitanja.

Samo je predavanje produbilo spoznaje učenika o događanjima tijekom Drugog svjetskog rata te dodatno pobudilo njihov interes za proučavanje i istraživanje regionalne povijesti i baštine našega grada, a ujedno ih potaknulo na senzibiliziranje sa stradalima i razvoj empatije prema nevinim žrtvama rata. Gospođa Relić Wolfensson  je nekoliko puta naglasila ono što je i najvažnija svrha njenog izlaganja – ne postoje zli narodi, nego samo zli pojedinci. Svojom je pričom nastojala potaknuti učenike da uvažavaju različitosti i rade na tome da budu dobri ljudi jer na njima svijet ostaje.

Zahvaljujemo gospođi Miri Relić Wolfensson na dolasku i radujemo se budućoj suradnji.

Ines Vađunec