Ovaj tjedan: 2094

Posjet Zavodu za javno zdravstvo
Autor: Vesna Auer Gregor, 26. 4. 2023.

U sklopu obilježavanja  Svjetskog dana zdravlja učenici 5. i 6. razreda uključeni u program „Škola za 5 plus“ posjetili su Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.

Tamo nas je dočekala mag.psych. Valentina Galinec koja je više puta bila  gošća na našim radionicama. Upoznala nas je s ulogom i zadaćama Zavoda.

Koje zarazne bolesti nas mogu pogoditi i kako ih spriječiti  govorila je Zlata Sabolović, bacc.sanit. ing.

S nezaraznim bolestima koje  pogađaju veliki broj ljudi upoznala nas je   dr.med. Maja Blažeković, spec. epidemiologije te posebno s jednim od načina njihovog sprečavanja - pravilnom prehranom. Dr Blažeković je  voditeljica Savjetovalište za prevenciju prekomjerne tjelesne težine i debljine, jednog od tri savjetovališta koja djeluju u okviru Zavoda.

U okviru Zavoda djeluje još  Savjetovalište za prevenciju ovisnosti koje se bavi ovisnostima o alkoholu, drogama i kockanju. Treće savjetovalište   je  vezano uz probleme mentalnog zdravlja mladih.

U sva tri savjetovališta  može se  javiti svatko tko o nekom od tih problema treba savjet i  nije mu potrebna uputnica da bi tamo dobio pomoć.

Psihologinja Valentina Galinec za nas je pripremila   zanimljivu radionicu o poremećajima prehrane, o  karakteristikama  najčešćih, kako nastaju i  kako ih možemo spriječiti.

Posebno su zanimljivi bili podatci istraživanja o utjecaju društvenih mreža na to što  mislimo o sebi i svojem tijelu.