Ovaj tjedan: 2009

Zanimanje Pomorac
Autor: Ana Jelić, 20. 4. 2023.

Prošli tjedan nas je na Satu razrednika posjetio Karlov tata, gdin Dragan Šarčević, koji je održao zanimljivo predavanje o svojem nesvakidašnjem zanimanju.

Gdin Šarčević ispričao je da radi na teretnom brodu koji prevozi teret na udaljenim krajevima svijeta. Učenici su mogli saznati koji su dijelovi teretnog broda te tko su članovi posade. Zanimljivo je bilo čuti da svaki član posade ima svoju važnu i nezamjenjivu ulogu te da je najvažnije da cijela posada funkcionira kao tim jer je samo tako zajamčena sigurnost na brodu.

Karlov tata pričao je o razlozima zbog kojih se odlučio na ovo zanimanje. Kao prednost je istaknuo da je radeći na brodu proputovao cijeli svijet te da je to zanimanje koje osobu nauči samodisciplini i odgovornosti. Negativne strane ovog zanimanja su to što pomorci moraju biti spremni na brojna odricanja (odvojenost od obitelji koja ponekad traje i nekoliko mjeseci), velika udaljenost od mjesta ukrcaja na brod (putovanje avionom od kuće do luke) te česta promjena vremenskih zona koja djeluju na fizičko i psihičko stanje pomorca.

Učenici 7. a razreda imali su brojna pitanja. Tako ih je zanimalo što bi gdin Šarčević bio da nije pomorac, može li se teretni brod prevrnuti i potonuti, što se događa u slučaju opasnosti, npr. požara, koji je protokol spašavanja ako brod potone ili se dogodi nesreća na brodu, jesu li brod na kojem je bio nekada napali gusari… 45 minuta bilo je premalo da bismo saznali sve što nas je zanimalo, ali učenici su bili sretni zbog novih spoznaja, a Karlo je bio ponosan što je tata bio gost u razredu.

Oprostili smo se uz lijepu poruku: Potrebno je učiti u školi da biste kasnije radili posao koji volite i bili odgovorni i vrijedni radnici jer se to u poslu cijeni! Zahvaljujemo gdinu Draganu na zanimljivom predavanju i želimo mu mirno more!