Ovaj tjedan: 2036

Maturalac 7.b razreda
Autor: Mara Grašić, 17. 4. 2023.

Učenici 7.b razreda s razrednicom Marom Grašić i učiteljicom Sanjom Pakasin u pratnji od 11.4.2023. do 14.4.2023. bili su na maturalcu u Dubrovniku u hotelu Park****. Mnogo su toga naučili, doživjeli novo iskustvo putovanja zrakoplovom te se odlično zabavili.

U utorak,11. travnja 2023., u jutarnjim satima učenici su krenuli autobusom put Zračne luke „Franjo Tuđman“ Zagreb te putovanje nastavili zrakoplovom Croatia Airlinesa. Većini je učenika to bilo prvo iskustvo putovanja zrakoplovom pa je uzbuđenje bilo tim veće.

Po dolasku u Dubrovnik smjestili su se u hotel te nakon kratkog odmora proveli slobodno vrijeme u druženju i kupanju u hotelskom bazenu.

Drugi dan proveli su u razgledavanju Dubrovnika. Uz pratnju lokalnog vodiča upoznali su gradske znamenitosti: Stradun, Onofrijeva česma, crkva Sv. Vlaha, katedrala, Palača Sponza, Knežev dvor, Orlandov stup… Naučili su mnogo o povijesti Dubrovnika, lokalnim legendama i brojnim zanimljivostima, npr. da je Stradun nekada davno bio kanal koji je odvajao tadašnja dva naselja (stijene) na kojima je grad osnovan u ranom srednjem vijeku te je nakon nasipavanja kanala Stradun postao ulica.

Nakon ručka uslijedio je posjet Aquarium-u. U 31 akvarijskom bazenu nalazi se raznoliki bogati životinjski i biljni svijet Jadranskog mora: morski konjic, zubatac, orada, lubina, pagra, vrana i drozd, jegulja i cipola, opasna zmijolika murina, miroljubiva škrpina, morske zvijezde, morski ježinci, trpovi, puževi, školjke, rakovi…

Razgled Dubrovnika završili su šetnjom po zidinama, jednim od najmonumentalnijih fortifikacijskih spomenika u Europi. Zidine su dugačke 1940 metara te su mjestimično visoke i do 25 metara.

Prekrasan dan ispunjen novim iskustvima završio je druženjem i kupanjem u hotelskom bazenu.

Treći dan proveli su na otoku Lokrumu, spomeniku prirode i krajobrazne arhitekture. Izlet brodicom, šetnja i razgled otoka upotpunili su doživljaj boravka na jadranskoj obali. Otok Lokrum prvi put se spominje 1023. godine kao mjesto utemeljenja benediktinske opatije i samostana. Prema legendi je baš na Lokrumu spas od brodoloma našao Richard I. Lavljeg Srca, vraćajući se 1192. godine s križarskog pohoda iz Palestine. Danas je otok zaštićen kao Posebni rezervat šumske vegetacije. Lokrum ima veliko značenje i za selidbu ptica jer im je prvo odmorište nakon prelijetanja velikih morskih površina za proljetne selidbe, te posljednje odmorište za jesenje selidbe. Na otoku je zabilježeno 156 vrsta ptica. Učenike je posebno razveselilo dobro raspoloženje mnogobrojnih paunova koji su velikodušno pokazali svoje veličanstvene repove. Posebna oduševljenje izazvalo je prijestolje iz serije Igra prijestolja

Posljednji dan boravka u Dubrovniku obilježila je vožnja žičarom na Srđ s kojeg se pruža nenadmašan pogled na Dubrovnik i okolni akvatorij.

Pogledom koji oduzima dah učenici su priveli kraju boravak u Dubrovniku te su busom, uz obalu zaljeva Župe dubrovačke, krenuli put Cavtata. Kroz zanimljive priče loklanog vodiča naučili su ponešto o gradiću koji su osnovali stari Grci u 6. stoljeću pr.Kr. kao antički Epidaurum. Zainteresirani učenici razgledali su kuću čuvenog slikara Vlahe Bukovca, saznali zanimljivosti iz njegove bogate biografije te pobliže upoznali umjetnička djela velikana hrvatske moderne i jednog od naših najplodnijih slikara.

Puni dojmova, novih iskustava i lijepih uspomena učenici su se vratili kućama putujući još jednom iznad oblaka s nezaboravnim pogledom na Hrvatsku iz zraka.

Na samom kraju valja spomenuti da su učenici dobili pohvale za pristojno ponašanje na svim lokacijama koje su posjetili.