Ovaj tjedan: 1908

Posjetili smo Zagreb
Autor: Ines Vađunec, 6. 3. 2023.

U ponedjeljak, 6. ožujka 2023., učenici 6., 7. i 8. razreda koji su članovi Medijske skupine, Školskoga čitateljskog kluba Lijina gajbica i polaznici dodatne nastave iz hrvatskoga jezika su u pratnji svojih učiteljica hrvatskoga jezika Tanje Galić Bermanec, Petre Rožmarić  i Ines Vađunec posjetili naš glavni grad, Zagreb.

Ova zanimljiva i poučna terenska nastava počela je dolaskom u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu gdje su se učenici upoznali s poviješću, značajem i radom ove važne ustanove. Sam je obilazak trajao sat vremena. Saznali su kako samostalno pretraživati građu, kako se služiti karticama pomoću kojih su se nekoć tražile knjige i čemu služe vlakići u knjižnici. Proučavali su arhitekturu same knjižnice koja ima čak 10 katova te na ulazu podsjeća na otvorenu knjigu, a na 3. katu ima prozore složene tako da reflektiraju događanja izvana, a i cijela knjižnica ima otvoren pogled na sam grad. Proučili su kako se čuvaju stara izdanja novina i knjiga te da je najstarija knjiga koju posjeduju naš prvotisak, Misal po zakonu rimskog dvora.

Slijedio je posjet Memorijalnom stanu prve hrvatske novinarke i književnice Marije Jurić Zagorke u blizini poznate tržnice Dolac. Učenici su ondje imali  stručno vodstvo i saznali su niz zanimljivosti iz života ove znamenite književnice. Pažljivo su slušali izlaganje o izuzetno teškom Zagorkinom životu i o njenom značaju za hrvatsku književnost i novinarstvo jer je bila i jedna od prvih političkih novinarki u svijetu. Saznali su kakav je bio položaj žena u njeno doba, koliko su bile obespravljene i koliko ih se smatralo manje vrijednima od muškaraca. Kroz predavanje su mogli čuti kako se zvala njena biografija, da je napisala jedan od prvih krimića i jedan od prvih znanstvenofantastičnih romana na ovim područjima i kako njena Gordana ima čak 9000 stranica.  Nakon predavanja su obišli postav samoga stana te odigrali kviz kako bi utvrdili svoja znanja o onome što su čuli.

Nakon posjeta je određeno vrijeme za odmor i okrijepu. U zadnjem dijelu terenske nastave učenici su se podijelili u skupine kako  bi  posjetili Escape Room u centru grada. Istraživali su četiri sobe: Ozirisov hram, KockeTajna don Carla dok su šestaši koji sudjeluju u projektu o Crnoj kraljici posjetili Dvorac Crne kraljice. Ondje su proveli oko dva sata rješavajući brojne mozgalice i zagonetke, zajedno se dogovarajući i rješavajući problemske zadatke. Sve su grupe pokazale snalažljivost i inteligenciju u izuzetno teškim zadacima koji i kod puno starijih od njih izazivaju zbunjenost i potiču na mozganje i kreativnost u nalaženju rješenja pa su učiteljice bile jako ponosne na njih. Učenici su bili oduševljeni ovim zadacima i zamolili da u skoroj budućnosti idu opet kako bi istražili sve dijelove Escape Rooma. Nakon toga smo posjeta krenuli vlakom natrag prema Koprivnici.

Učenici su bili izuzetno zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli predivan dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi glavni grad.

Ines Vađunec, Petra Rožmarić i Tanja Galić Bermanec