Ovaj tjedan: 2036

Posjet Mobilnog Parka znanosti
Autor: Ines Vađunec, 2. 3. 2023.

U srijedu, 1. ožujka 2023., našu su školu posjetili predstavnici Mobilnog Parka znanosti koji su za učenike 6.b i 6.e razreda pripremili izuzetno zanimljivu i edukativnu radionicu.

Park znanosti je autorski projekt koji je zamišljen s ciljem da se javne površine oplemene interaktivnim znanstvenim i edukativnim sadržajem namijenjenim svim dobnim skupinama. Sadržaj čine eksponati, od kojih svaki pokazuje i dokazuje zanimljive pojave iz područja fizike, astronomije, geografije i psihologije. Krajem prošle godine odlučili su proširiti krug svoje djelatnosti te su pokrenuli mobilnu verziju svojeg parka čija je glavna ideja dostupnost njihovih sadržaja svim zainteresiranim vrtićima i školama.

Sam program trajao je dva sata, a sastojao se od stručnog vodstva i edukativne radionice. U našoj školskoj dvorani postavljeni su brojni interaktivni eksponati te nam je škola pretvorena u Park znanosti. Učenike se vodilo od eksponata do eksponata te su o svakom od njih čuli zanimljivu priču te su ih pokretali, osluškivali, mjerili i  proučavali. Oduševljeno su slušali o brojnim eksponatima poput zvučnih zrcala, glazbene ograde na kojoj su odsvirali Odu radosti, diskovima inercije, tekućem Pitagori, impulsnom njihalu, a odigrali su i svemirski nogomet te otkrili sve čari spirale adaptacije.

U drugome je dijelu slijedila edukativna radionica kojoj je cilj bio učenje i aktivno istraživanje te kreativno izražavanje kroz igru i zabavu. Učenici su podijeljeni u timove te im je objašnjen sadržaj i tijek radionice. Zadatak svakog tima bio je  izrada mini verzije eksponata Parka znanosti i to impulsnog njihala. Predstavnici timova su prezentirali svoje radove te su dobivali bodove za dizajn i duljinu prikaza akcije i reakcije svojih pikula u njihalu.

Učenici su iskazali ogromno oduševljenje viđenim te utvrdili svoja znanja. Zahvaljujemo Parku znanosti na vrhunski odrađenom vodstvu i radionici te se veselimo budućoj suradnji!

Ines Vađunec