Ovaj tjedan: 2021

Učenici 2. d i 2. a obilježili međunarodni Dan rijetkih bolesti
Autor: Vesna Petrušić, 1. 3. 2023.

S obzirom da u svojim razrednim odjelima imaju prijatelje oboljele od rijetkih bolesti, učenice i učenici 2. d i 2. a uključili su se u kampanju Hrvatskog saveza za rijetke bolesti povodom obilježavanja međunarodnog Dana rijetkih bolesti.

Međunarodni Dan rijetkih bolesti tradicionalno se obilježava 28. veljače s ciljem podizanja svijesti javnosti o rijetkim bolestima i njihovom učinku na život oboljelih i njihovih obitelji.

Tema ovogodišnje kampanje bila je zebra.

„Jedan doktor je svojim studentima objasnio kako su rijetke bolesti poput zebre jer kada čujemo zvuk kopita, svi ćemo prvo pomisliti na konja, a ne na zebru. Tako je zebra u svijetu postala simbol oboljelih od rijetkih bolesti! No, poveznica ima još – kako zebrama pruge pomažu u mimikriji, tako i rijetke bolesti često ostaju prikrivene, izgledaju poput drugih bolesti pa točnoj dijagnozi najčešće prethodi nekoliko pogrešnih.“ (iz objave Hrvatskog saveza za rijetke bolesti).

Učenici su tijekom veljače crtali zebrice ili bojali bojanke s motivom zebre te svoje radove slali u Hrvatski savez za rijetke bolesti.  Ubrzo je stigla i poruka zahvale Saveza: „Zahvaljujemo se Vama i Vašim učenicama i učenicima na prekrasnim crtežima. Izrazito nam je drago što sudjelujete u podizanju svijesti o rijetkim bolestima, rado ćemo Vaše crteže objaviti na našim društvenim mrežama.“

U utorak, 28 veljače svi učenici 2. d i 2. a  su odjenuli crne, bijele ili majice na prugice  te i na taj način poslali poruke ljubavi, razumijevanja i podrške svojim razrednim "zebricama".