OŠ "Braća Radić" Koprivnica bila je domaćin međuopćinske razine Smotre LiDraNo 2022./2023.
Autor: Adrijana Hatadi, 16. 2. 2023.

Osnovna škola „Braća Radić“ Koprivnica dana 9. veljače 2023. godine bila je domaćin međuopćinske razine Smotre literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva (LiDraNo) 2022./2023. osnovnih i srednjih škola koprivničkog područja. Smotra je održana u prostorima Pučkog otvorenog učilišta Koprivnica.

Na smotri su sudjelovali učenici i mentori iz osnovnih i srednjih škola koprivničkog područja: OŠ „Andrije Palmovića“ Rasinja, OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica, OŠ „Braća Radić“ Koprivnica,OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica, OŠ „Fran Koncelak“ Drnje, OŠ „Podolice“ Koprivnica, OŠ Koprivnički Bregi, OŠ Legrad, OŠ Sokolovac, Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica, Obrtnička škola Koprivnica i Srednja škola Koprivnica.

Za svaku je kategoriju formirano povjerensvo koje je razmatralo pristigle radove učenika.

Povjerenstvo za literarno stvaralaštvo učenika osnovnih i srednjih škola:

1.         Ivona Šajatović, predsjednica

2.         Petra Rožmarić, član

3.         Marija Petras, član

Povjerenstvo za dramsko – scensko stvaralaštvo učenika osnovnih i srednjih škola:

1.         Damir Mađarić, predsjednik

2.         Karlo Kučanda, član

3.         Ivana Pintarić, član

Povjerenstvo za novinarsko i radijsko stvaralaštvo učenika osnovnih i srednjih škola:

1.         Goran Čičin-Mašansker, predsjednik

2.         Martina Vadlja, član

3.         Adrijana Hatadi, član

Osnovnu školu „Braća Radić“ Koprivnica predstavljali su učenici:

Magdalena Sinković, učenica 1. c, kazivanje poezije „Plačljiva pjesma“ Ivane Kranželić, mentorica Vesnica Mlinarić.

Ena Čičin-Mašansker, učenica 5. a, monolog „U  laži su kratke noge“ Sanje Polak, mentor Slađan Mustač.

Klara Premec, učenica 8., monolog „Muhe“ Lidije Deduš, mentorica Petra Rožmarić.

Martin Fegeš, učenik 8. a, povijesni govor „Govor Stjepana Radića u Saboru 24. studenoga 1918.“, mentorica Adrijana Hatadi.

Leona Borštnar, učenica 3.d, dva literarna rada: "Hoću znati" i "Moja Podravina", mentorica Ines Turk.

Patrik Purić, učenik 3.d, literarni rad "Bakin pesek", mentorica Ines Turk.

Una Bebek, učenica 7. b, literarni rad "Reči mile, reči srcu drage", mentorica Ivana Pintarić.

Shodno naputku organizatora županijske razine Smotre o broju radova/nastupa po svakom izbornom području, odluke povjerenstva su sljedeće:

LITERARNO STVARALAŠTVO

OSNOVNA ŠKOLA:

1. Planeta Zemlja za sve, rad učenice Maše Kresojević, 5. razred  OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica, mentorica Maja Sinjeri.
  2. Snivam …, rad učenice Nikoline Knapić, 8. razred OŠ Sokolovac , mentorica Leila Zainul.

SREDNJA ŠKOLA:

1. Posljednji ples, rad učenice Saše Rumek, 1. razred Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica, mentorica Romana Šutalo.
  2. Zadnje, rad učenika Josipa Mikulića, 4. razred Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica, mentorica Ana Marija Međimorec.

NOVINARSKO STVARALAŠTVO

SAMOSTALNI NOVINARSKI RAD

OSNOVNA ŠKOLA:

1. Digitalni detoks – za bolji osjećaj, problemski članak, rad učenice Mirte Jurić, 8. razred OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica, mentorica Nikolina Sabolić.
  2. Novi mediji – izazov suvremenog doba, problemski članak, rad učenice Antonije Krešić, 7. razred OŠ Sokolovac, mentorica Biljana Novosel Gvozden.

SREDNJA ŠKOLA:

1. Melita i Laura uče vas kako postati femme fatale, rad učenika Martina Barberica, 4. razred Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica, mentorica Ana Marija Međimorec.

RADIJSKA EMISIJA/RADIOIGRA

OSNOVNA ŠKOLA:

1. Polje blagodati, učenici: Iva Huzjak 8.r i Leonardo Lapaš 8.r., OŠ Sokolovac, mentorica Leila Zainul.
  2. Gregov pauk, prema tekstu Martine Trešćec Godek, Saše Špoljarića i Mihaela Kivača, učenici Adrian Sović 8.r. i Nika Zemljak 8.r., OŠ „Podolice“ Koprivnica, mentori Saša Špoljarić i Martina Trešćec Godek.
  3. Gdje je zima, prema tekstu učenice Marte Žufika Marđetko, učenici Viktor Kišiček 8.r. i Hana Mihaljević 4.r., OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica, mentor Mihael Kivač.

SREDNJA ŠKOLA:

1. Jesu li to moji prijatelji?, prema tekstu učenika Martina Barberica i Dinka Blažeka, učenici Martin Barberic 4.r. i Dinko Blažek, 2.r., Gimnazija „Fran Galović“ Koprivnica, mentorica Lidija Novosel.

DRAMSKO-SCENSKO STVARALAŠTVO

POJEDINAČNI DRAMSKO-SCENSKI NASTUP

OSNOVNA ŠKOLA:

1. Klara Premec, učenica 8. razreda OŠ „Braća Radić“ Koprivnica, monolog „Muhe“ Lidije Deduš, mentorica Petra Rožmarić.
  2. Ena Čičin-Mašansker, učenica 5. razreda OŠ „Braća Radić“ Koprivnica, monolog „U  laži su kratke noge“ Sanje Polak, mentor Slađan Mustač.

SREDNJA ŠKOLA:

1. Lana Jaković, učenica 1. razreda Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica, monolog „Šutnja djevojaka/ Briseida govori o Ahilejevoj smrti“ Pata Barkera, mentorica Romana Šutalo.

SKUPNI DRAMSKO-SCENSKI NASTUP

OSNOVNA ŠKOLA:

1.  Mačka koja je mnogo jela (Luko Paljetak), recital učenika 3. razreda OŠ Sokolovac, mentorica Višnja Sakulj -Savić. Učenici: Karlo Deuš, Luka Hrenić, Teo Korša.

SREDNJA ŠKOLA:

Nije bilo prijavljenih skupnih dramsko-scenskih nastupa.

Čestitamo svim učenicima i mentorima koji su sudjelovali na Smotri, a odabranima / nagrađenima želimo uspjeh na županijskoj razini.

Županijska razina Smotre održat će se 28. veljače 2023., a domaćin je Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci.

Zahvaljujemo Pučkom otvorenom učilištu za ustupanje prostora, donatoru Školskoj knjizi te vrtnom centru Agrokuća.