Ovaj tjedan: 2025

Učiteljica Narcisa Kolar dobitnica nagrade Ponos Hrvatske
Autor: Vesna Petrušić, 7. 2. 2023.

Narcisa Kolar, učiteljica razredne nastave naše škole, ovogodišnja je dobitnica  nagrade Ponos Hrvatske. To je nagrada koju od 2005. godine dodjeljuju dnevni list 24 sata i Hrvatska radiotelevizija za poštenje, dobrotu, humanost i hrabrost. Svečana dodjela ovogodišnjih nagrada održana je 4. veljače 20223. u 20 sati na HRT 2.

Naša učiteljica Narcisa Kolar skromna je i samozatajna, ali uz to čvrsta i sa jasnim ciljevima. Takve ljude mi ostali moramo isticati - riječi su majke učenika Dominika Udovičića, dječaka koji zbog rijetke bolesti (ekstremni poremećaj boli) ne dolazi u školu već se obrazuje kod kuće.

Roditelji su nominirali učiteljicu za nagradu Ponos Hrvatske jer su prepoznali veliku učiteljičinu brigu, veliko srce, požrtvovnost i posvećenost Dominiku s obzirom da svakodnevno ulaže puno napora i više vremena od dodijeljene satnice kako Dominik ne bi previše zaostajao u radu za ostalim učenicima iz razrednog odjela. Ministarstvo je odredilo da učiteljica tjedno dolazi šest školskih sati k Dominiku. No, ona je samoinicijativno broj sati gotovo udvostručila ne tražeći nikakvu naknadu za to jer je shvatila da je dodijeljena satnica premala da bi se s učenikom postigao zadovoljavajući rezultat, posebice jer po njenom mišljenju Dominik može i želi savladavati nastavne sadržaje u što većem obimu.

Da bi Dominik što bolje upoznao svoje prijatelje iz razrednog odjela učiteljica mu snima različite aktivnosti u razrednom odjelu. Prošle školske godine osmislila je i projekt Svaki tjedan, prijatelj jedan pa je Dominika svake srijede posjetio jedan prijatelj iz razrednog odjela. Zajedno s učiteljicom su učili novo gradivo i vježbali, a kasnije se i poigrali. Prijatelji su jedva čekali da dođe njihov red za posjetu i svako to druženje je bilo posebno emotivno i veselo. Na taj način su svi učili prihvaćati različitosti i razvijali empatiju. Dominik je nekoliko puta, kad su mu zdravstvene prilike to omogućavale, bio u školi, na kazališnoj predstavi, u galeriji, muzeju pa i u Zoološkom vrtu u Zagrebu. I svoj deveti rođendan je proslavio u školi sa svojim prijateljima, a posebno iznenađenje bila je i torta koju su  mu pripremili roditelji drugih učenika. Učenici 2. d raduju se svakom danu kad Dominik dođe u školu i složni su u tome da je dobar prijatelj te da im je žao što ga nema češće u školi.

Sve dobitnike nagrade ugostio je i predsjednik Sabora Goran Jandroković. Čestitam vam na ovom velikom priznanju, koje ste zasluženo dobili. I vi i svi koji su svih ovih godina dobili ovu nagradu zaslužujete poštovanje jer ste promotori vrijednosti koje nedostaju u društvu. A zaslužili su je zbog svoje nesebičnosti i pružene ruke kad je to bilo najpotrebnije. Teška su vremena i u takvim vremenima posebno treba voditi računa o vrijednostima, a vi ste ovdje zato što ste pokazali te vrijednosti: humanost, plemenitost, veliko srce, odvažnost, hrabrost, ljubav prema drugom čovjeku...Kad netko vlastitu komociju stavi u drugi plan i posveti se pomaganju, to su velike stvari. Naizgled male, ali su velike - istaknuo je Jandroković.

Inače, učiteljica Narcisa Kolar lani je dobila i Medalju Grada Koprivnice za sveukupni doprinos uključivanju učenika s teškoćama u razvoju i promicanju prihvaćanja različitosti među učenicima.

Naša učiteljica Narcisa nije samo ponos Hrvatske već je i veliki ponos naše škole.

Čestitamo joj još jednom na ovoj velikoj i vrijednoj nagradi!