Mali čuvari prirode posjetili reciklažno dvorište
Autor: Emilija Petričević Galinec, 6. 11. 2013.

Eko skupina sa svojom voditeljicom Renatm Blažinec posjetila je reciklažno dvorište Gradskog komunalnog poduzeća Komunalac d.o.o. Naučili su kako se recikliraju različiti materijali te koja je svrha odvajanja otpada i recikliranja.

Eko skupina Mali čuvari prirode koju čine učenici 3.d razreda s voditeljicom Renatom Blažinec posjetila je reciklažno dvorište Gradskog komunalnog poduzeća Komunalac d.o.o. Posjet je omogućila gospođa Nataša Njegovec. Kao društveno odgovorno poduzeće GKP Komunalac d.o.o nastoji educirati svoje korisnike i posjetitelje o pravilnom načinu razvrstavanja korisnog otpada. Na taj način svatko može doprinijeti očuvanju ne samo našeg užeg okoliša već i naše planete.

Učenici su imali priliku vidjeti stari papir, staklo, stiropor, plastiku, stare automobilske gume, željezo i druge materijale. Naučili su da se stiropor melje i koristi za izolaciju u građevini te da se otpad poput boca omekšivača, šampona, sapuna u bocama, plastičnih čaša i sl. preša. Poklopci boca, šampona, omekšivača i ostalog moraju se odvajati. Od obrađenog otpada rade se posebne bale od plastike koje služe za proizvodnju novih boca.  Elektronični otpad se otapa i ponovno obrađuje kako bi bio upotrebljiv. Također se prešaju stare vrećice te mnoge druge vrste otpada. Stare gume postavljaju se kao zaštita na staze koje služe auto školama. Učenicima je osobito bila zanimljiva vaga za smeće koja može izdržati čak tri tone. Tom su se prilikom izvagali -  djevojčice su zajedno imale 303 kilograma,a dječaci 305.
Među otpadom učenici su pronašli stvari koje su privukle njihovu pažnju. Slučajno su ugledali jednu zalutalu bateriju među plastikom koju su vratili na njeno mjesto, među ostale baterije. Na kraju su svi dobili mali poklon u recikliranoj vrećici.

Rita Rea Pavić, Sara Tetec, 5.d