Ovaj tjedan: 1932

Obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Ines Vađunec, 29. 1. 2023.

27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. To je dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj.

Holokaust je provodio njemački nacistički režim nad šest milijuna Židova, Roma, Slavena, homoseksualaca, osoba s invaliditetom, političkim oponentima nacizma i ratnim zarobljenicima. Najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine kada je u koncentracijskim logorima ubijeno dva i pol milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i milijun i petsto tisuća djece.

Ovaj iznimno važan dan obilježen je u Osnovnoj školi „Braća Radić“ nizom aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o suvremenim oblicima antisemitizma, ksenofobije i svih oblika mržnje sa svrhom promidžbe poštivanja ljudskih prava, naročito manjina.

Učenici 8.a i 8.c razreda su na satima Hrvatskoga jezika slušali izlaganje o Holokaustu te su dobili povijesni pregled događanja koja su dovela do samog genocida. Upoznali su život poznate židovske dječje spisateljice Anne Frank gledajući i analizirajući dokumentarni film o njenom životu te su čitali i interpretirali ulomke iz njena dnevnika. Čitali su i komentirali odabrane dijelove iz knjiga „Pričajte to svojoj djeci“, „Sve o Anne Frank“ te „Priče o neustrašivim hrvatskim ženama“ iz kojih su naučili i nešto o životu židovske dječje glumice Lee Deutsch koja je imala sličan životni put kao Anne Frank. Potaknuti tim saznanjima učenici su naslikali svoje viđenje djece u ratu pa je priređena izložba likovnih radova u holu škole te je pripremljen prigodni pano vezan uz samu temu.

U četvrtak, 19. siječnja 2023., učiteljica hrvatskoga jezika Ines Vađunec sudjelovala je na Šoa akademiji u Zagrebu gdje je s kolegicom Mirnom Kovačić iz Osnovne škole „Đuro Ester“ pripremila radionicu za okupljene osnovnoškolske i srednjoškolske nastavnike i učenike. Tema radionice bila je „Diskriminacija manjinskih skupina“. Na radionici je iznesen kratki povijesni pregled razvoja mržnje prema Židovima tijekom stoljeća te su sudionici analizirali niz slikovnih izvora koji su predstavljali pripadnike Židova ili Roma s naglaskom na borbu protiv predrasuda, stereotipa i diskriminacije. Pogledan je i analiziran film „Zovemo se Romi“ nakon čega su sudionici radom u skupinama analizirali dobivene povijesne izvore. U zaključku radionice komentiran je odnos prema Romima danas te što mi kao pojedinci možemo napraviti kako bi se smanjila diskriminacija.

Od utorka do četvrtka, 24. – 26. siječnja 2023., učiteljica hrvatskoga jezika Ines Vađunec sudjelovala je na državnom skupu na temu „Poučavanje i učenje o Holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti“ koji je održan u Osijeku. Skup se sastojao od niza izlaganja renomiranih stručnjaka, brojnih radionica, analize filmskih izvora te obilaska terena tijekom kojeg se posjetilo židovsko groblje u Đakovu te židovski Osijek i Židovska općina Osijek. Tijekom skupa su prikupljeni odlični nastavni materijali koji će poslužiti za rad s učenicima.

U petak, 27. siječnja 2023., u prostoru Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica obilježen je Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta prigodnim kulturno-umjetničkim programom. Program su osmislile učiteljice Mirna Kovačić i Ines Vađunec, a u njemu su sudjelovali učenici OŠ „Đuro Ester“, OŠ „Braća Radić“ i OŠ „Podolice“ sa svojim nastavnicima. Na prigodni program stigli su i predstavnici Židovske općine Koprivnica dr. Sanja Švarc Janjanin te Mira Relić Wolfensson,  predstavnici UABA-e Koprivnica te ravnatelji OŠ „Đuro Ester“ Sanja Prelogović, OŠ „Braća Radić“ Krešo Grgac i OŠ „Podolice“ Helena Knežević. Posebnu zahvalu upućujemo gradskoj knjižnici na podršci, suradnji i ustupanju prostora kao i  svim nastavnicima i učenicima uključenima u program. U kulturno-umjetničkom dijelu programa sudjelovali su učenici OŠ „Đuro Ester“ i OŠ „Braća Radić“ prigodnim recitacijama i glazbenim točkama. Nakon njihova nastupa slijedilo je predavanje učiteljice Mirne Kovačić koja je dala povijesni pregled razvoja mržnje prema Židovima tijekom stoljeća i pripremila uvod za izlaganje gospođe Mire Relić Wolfensson koja je okupljenima iznijela izuzetno potresno svjedočanstvo o stradanju svoje obitelji tijekom Holokausta. Učenici su odlično reagirali na njeno svjedočanstvo te je dogovoren posjet gospođe Relić Wolfensson školama. Nakon izlaganja organizirana je radionica za učenike vezana uz diskriminaciju manjinskih skupina koju su provele Mirna Kovačić i Ines Vađunec.

Barbara Mihalić, 8.e - "Leptir" (recitacija)

Josip Ećimović, 8.a - tema iz Schindlerove liste (instrumentalna skladba)

Školski zbor pod vodstvom Josipa Pankarića - Oyfn Pripetchik

Mira Relić Wolfensson

Nakon radionice slijedio je odlazak učenika osmih razreda na predstavu „Anne Frank“ u realizaciji kazališta „Trešnja“ iz Zagreba. Riječ je o monodrami koja kroz monolog glavne glumice i dokumentarni film daje uvid u život poznate židovske djevojčice Anne Frank. Učenici su bili zadovoljni odgledanim te su na satima Hrvatskoga jezika iznijeli svoj osvrt na predstavu.

Nadamo se da je ovim nizom aktivnosti podignuta potreba učenika za borbu za građanske slobode i svijest o tome da su svi ljudi jednaki te da promjena počinje od nas samih.

Kao što je rekla Anne Frank:

„Kako je divno to da nitko ne mora čekati ni trenutak da bi počeo svijet činiti boljim.“

Ines Vađunec

Dodatni nastavni materijali: https://sway.office.com/2kF8JjOK063Ojuwf?ref=Link