U prosincu muzej u školi
Autor: Štefica Šambula Premec, 5. 12. 2021.

Na satu razredne zajednice 5.c imali smo prilike ugostiti dvije djelatnice Muzeja grada Koprivnice, Mašu Zamljačanec i Vesnu Peršić Kovač koje su donijele muzej u školu.

Razgovor o kulturnoj baštini i muzejima s posebnim osvrtom na zanimljivosti koje muzeji i galerije nude, umjetnost u javnom prostoru grada uz pregled domaćih umjetnika i njihovih djela te pregled umjetnosti u javnom prostoru.

Predstavljanje zimskog ciklusa običaja s posebnim osvrtom na razdoblje adventa i prikaz božićnog nakit i primjere ukrašavanja u Koprivnici i okolici te izrada tradicijskog božićnog nakita.

U prvom dijelu učenici su imali prilike naučiti: što su muzeji, gdje su se nalazili prvi muzeji i kako su izgledali - kako muzeji i galerije izgledaju danas - zašto otići u muzej i tko ga posjećuje - kako muzej izgleda izvana - tko radi u muzeju - kako muzej nabavlja i čuva umjetnička djela i predmete kulturne baštine- tko su kolekcionari - umjetnost u javnom prostoru – grad ispunjen umjetnošću - pregled domaćih umjetnika i njihovih djela, pregled arhitekture, pregled skulpture u javnom prostoru.

U drugom dijelu slijedi  Priča o prosincu - predstavljanje zimskog ciklusa običaja s posebnim osvrtom na: Svetu Katarinu, Svetu Barbaru, Svetog Nikolu, Svetu Luciju, Svetog Stjepana, Badnju večer i Božić, Božićno zelenilo Zvjezdare i druge božićne običaje u Podravini, nakon toga je slijedila radionica tradicijskog božićnog nakita.

U prilogu se nalazi nekoliko fotografija koje će vam dočarati atmosferu i oduševljenje učenika tijekom aktivnosti.

I ovom prilikom zahvaljujem Maši Zamljačanec i Vesni Peršić Kovač na dolasku i ugodnom druženju te predivnom uvodu u aktivnosti i događaje u prosincu.

Hvala heart

Razrednica 5. c, Štefica Šambula Premec