Sedmaši posjetili Smiljan i Zavižan
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 31. 10. 2021.

U četvrtak 28. listopada učenici sedmih razreda u pratnji razrednika i predmetnih nastavnika posjetili su Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu te Nacionalni park Sjeverni Velebit.

Prekrasan jesenski dan bio je idealan za posjet gorskoj Hrvatskoj.

U ranim jutarnjim satima krenuli smo prema prvom odredištu Memorijalnom centru „Nikola Tesla“ u Smiljanu. Memorijalni centar “Nikola Tesla” otvoren je 2006. godine na 150. obljetnicu rođenja ovog velikana. Uz zanimljive interaktivne izloške, učenici su se pobliže upoznali s Teslinim genijalnim izumima. Na kraju smo pogledali kratki film o njegovom životu i radu.

Slijedilo je razgledavanje Gospića uz kraće slobodno vrijeme.

Nakon ručka krenuli smo prema Zavižanu na vođeni obilazak i razgledavanje botaničkog vrta i meteorološke postaje. Sunčano vrijeme i svježi zrak bili su idealni pratitelji našeg osvajanja Zavižana. Tijekom obilaska učenici su doznali da je u botaničkom vrtu nekada raslo 500-ak biljnih vrsta, ali ih danas ima znatno manje jer su ih ljudi čupali I odnosili kućama. Jedna od zanimljivosti ovog vrta je da u njemu raste endemska biljka sibirska jezičnjača koja raste samo na jednom mjestu u Sibiru i ovdje na Velebitu.

Učenici su razgledali i meteorološke mjerne instrumente ispred planinarskog doma na Zavižanu. Iako je bio prekrasan sunčan dan, more se tek maglovito naziralo.

Slijedio je posjet Kući Velebita u kojoj su učenici uz stručno vodstvo imali prilike upoznati biljni i životinjski svijet Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Interaktivni izlošci opet su zaintrigirali učenike te su sa zanimanjem pratili izlaganja vodiča.

Na putu prema Koprivnici, svratili smo u najveće atrakcije ove terenske nastave - restorane McDonald's i Burger King.

Osunčani velebitskim suncem puni dojmova vratili smo se kućama u kasnim večernjim satima.

Dio viđenog i doživljenog pogledajte na poveznici:

Natalija Flamaceta Magdić