Škola na Islandu
Autor: Ines Vađunec, 7. 10. 2021.

Island, ta čudesna zemlja leda i vatre, zaokuplja pažnju brojnih svjetskih putnika i redovito se nalazi na listi mjesta koja se moraju posjetiti bar jednom u životu. Zemlja poznata po prekrasnoj prirodi i prirodnim fenomenima, termalnim bazenima, eruptirajućim gejzirima, vodopadima i ledenjacima djeluje poput mjesta iz najbogatije mašte.

Kako bi produbili svoja znanja o Islandu, učenici 5.e razreda su sa svojom razrednicom Ines Vađunec ugostili na Satu razrednika nastavnicu engleskoga jezika Mirjanu Mihalec koja je u sklopu projekta Erasmus imala priliku posjetiti Island i upoznati se, među ostalim, i s njegovim obrazovnim sustavom.  Ovo je predavanje organizirano povodom Dječjeg tjedna koji se ove godine obilježava od 4. do 10. listopada, a s ciljem podizanja opće kulture i informiranosti naših učenika.

Gđa Mihalec je na početku izlaganja za učenike pripremila dvije igre – popularnu igru vješala čije je rješenje bio Reykjavik te kviz u Wordwallu Koliko znam o Islandu? U drugoj su se igri natjecale djevojčice protiv dječaka te su se pritom svi odlično zabavljali i razvijali svoj natjecateljski duh.

Saznali smo niz zanimljivosti o samome Islandu.

Jeste li znali?

• Island je poznat i kao Zemlja Leda i Vatre.
  • Ima 30 aktivnih vulkana.
  • Islanđani su potomci skandinavskih Vikinga.
  • Službeni je jezik islandski koji se nije mijenjao od doba Vikinga.
  • 2/3 zemlje je nenaseljeno.
  • Jedna je od najsigurnijih zemalja na svijetu s izrazito niskom stopom kriminala te policajci ne nose oružje.
  • Majke ostavljaju kolica s bebama na ulici bez straha da će se bebama nešto dogoditi.
  • Na Islandu nema šuma.
  • Nacionalna životinja je tupik.
  • 99% Islanđana je pismeno.
  •

Nakon općih informacija o Islandu, uslijedio je razgovor o njihovom školstvu. Saznali smo koje su sličnosti i razlike u odnosu hrvatskih i islandskih škola. Mali Islanđani svoj školski dan počinju u 8 ujutro i obavezno svakog dana prvih 15 minuta sata čitaju knjigu koju su sami donijeli na sat. U školi nema zvona, sat traje do kad se ne obrade planirani sadržaji. U danu se obavezno mora izaći 20 minuta na svježi zrak neovisno o vremenskim uvjetima. Obavezno je i plivanje – pliva se vani u termalnim bazenima čak i ako pada kiša ili je -10. Nema usmenih ispitivanja, samo pismenih provjera koje su standardizirane za cijelu državu. Ocjene su od A do D. U školi se ne nose papuče, svi hodaju bosi, čak i roditelji. Učenici nastavnike oslovljavaju samo imenom. Izvannastavne aktivnosti plaćaju roditelji. Obavezni predmeti su joga i domaćinstvo – djeca sama pripremaju jednostavnija jela te uče šivati. Učenici sve zadaće riješe u školi, domaće zadaće nema. Svi su naši učenici zbog ovoga zadnjeg rekli da sele na Island, ali su odustali kad su čuli da u školi nije dozvoljeno konzumirati slatkiše, čips i gazirana pića.

Učenici su iskazali svoje oduševljenje ovim predavanjem te su postavljali brojna pitanja iskazujući svoj interes za temu. Zahvaljujemo gđi Mihalec na dolasku i odličnom izlaganju.

Ines Vađunec