Ukupno: 672095

Brza moda i ForEKO
Autor: Monika Matijaško, 3. 5. 2024.

Učenice Lucija Držanić, Lenka Ilišin i Klara Krnjak, učenice  6.d razreda u sklopu izvannastavne aktivnosti Mladi krojači sudjelovale su u obrazovno-ekološkom natječaju Modne laste.

Termin „brza moda“ odnosi se na jeftinu, masovno proizvedenu odjeću koja se brzo proizvodi i prodaje po niskim cijenama. Iako je možda privlačna na prvi pogled, brza moda dolazi sa skrivenim troškovima koji se ogledaju u štetnosti za ljude i okolinu. Koncept “jednokratne mode” znači da je odjeća namijenjena za nošenje prije nego što postane zastarjela što dovodi do beskrajnog ciklusa kupovine i odbacivanja odjeće jer se trendovi u modi brzo mijenjaju. Proces proizvodnje "brze mode" troši ogromne količine vode, energije i sirovina te rezultira zagađenjem zraka i otpadom.

Cilj natječaja je bio potaknuti učenike osnovnih i srednjih škola da kroz razne aktivnosti usvajaju ponašanja i navike kako bi očuvali prirodne vrijednosti okoliša. Osvještavajući i motivirajući učenike na sprječavanje nastanka i pravilno postupanje s otpadom, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kroz ovaj je natječaj želio ukazati na važnost razvijanja dobrih životnih navika od najranije dobi.

Učenice su imale zadatak istražiti kako pretvoriti odbačenu odjeću iz problema u rješenje, tako što su ju koristile kao sirovinu i inspiraciju za izradu umjetničkog djela. Djevojke su se odlučile izraditi skulpturu, štoviše, „medvjedića“ visokog skoro 1 metar napravljenog u potpunosti od odbačene odjeće.

Kako u našoj školi imamo kutak „izgubljeno-nađeno“ gdje završi sva zaboravljena odjeća, učenice su za izradu medvjedića iskoristile odjeću koja je već godinama napuštena (iako je prvotna ideja bila odnijeti ju u kontejner za tekstil). Izgubljenom/ zaboravljenom odjećom napunile su konstrukciju i obukle medvjedića da bi potom trake trapera zalijepile vrućim ljepilom. Traperice koje više ne nose ili su bile oštećene donijele su od doma i poslužile su za konačni izgled.

Brza moda razvija kulturu neodgovornosti i rasipništva. Kako je odjeća postala jeftinija i dostupnija svima, ljudi gube poštovanje prema odjevnim predmetima i ne brinu o njihovom održavanju ili popravcima, već jednostavno bace odjevni predmet i kupe novi. Ovakav način dovodi do stvaranja velike količine tekstilnog otpada koji uglavnom završava na deponijima ili se spaljuje čime se dodatno zagađuje okoliš.

Iako naš ForEKO nije osvojio nagradu, postao je dio naše školske družine šireći svoju ekološku poruku u školskoj knjižnici, a rado ga izlažemo na prodajnim štandovima školske zadruge „Vretence“.

Ponosni smo na trud i zalaganje naših učenica jer su izdvojile svoje vrijeme pod uskršnjim praznicima i potrudile se napraviti nešto drugačije i originalno.