O Zagrebu još više...
Autor: Tanja Galić Bermanec, 20. 3. 2024.

U ponedjeljak, 18. ožujka 2024., učenici 7. razreda koji su članovi Medijske skupine, Školskoga čitateljskog kluba Lijina gajbica i polaznici dodatne nastave iz hrvatskoga jezika u pratnji su svojih učiteljica hrvatskoga jezika Ines Vađunec i Tanje Galić Bermanec posjetili naš glavni grad, Zagreb.

Ova zanimljiva i poučna terenska nastava počela je obilaskom grada u pratnji gospođe Jasmine Reis u kojem su se učenici upoznali sa životom Augusta Ivana Nepomuka Eduarda Šenoe – pjesnika Zagreba, pjesnika hrvatske povijesti, oca hrvatskoga romana.

Sam je obilazak trajao sat i trideset minuta. Učenici su obilazeći značajne lokacije vezane uz Šenoin život naučili mnogo toga. Rođen 14.11.1838. u Zagrebu u obitelji češkog podrijetla. Otac mu je bio biskupski slastičar. Osnovnu školu i gimnaziju polazio je u Zagrebu i Pečuhu. Pokušao je završiti studij prava i medicine, ali nije podnosio scene iz operacijske dvorane. Šenoa je zarađivao kao novinar i pisac. Uređivao je časopis Vijenac da bi s vremenom postao ravnateljem Hrvatskog zemaljskog kazališta, današnjeg Hrvatskog narodnog kazališta. Vjenčao se sa Slavom Ištvanić s kojom je imao šestero djece. Posvetio se i političkoj karijeri te je postao gradskim senatorom. Ta ga je funkcija stajala života. Naime, 1880. njegov je voljeni Zagreb zadesio Veliki potres. Pomažući nekoliko dana unesrećenima, zadobio je upalu pluća. Još je u bolesničkoj postelji diktirao svojoj supruzi i sinu Milanu tekstove romana. Nije želio umrijeti jer su u njemu rasli još mnogi romani. Ipak, bolest je bila jača. Umro je 13. prosinca 1881. navršivši tek 43. godinu života, a diktirajući nedovršeni roman Kletva. Posljednja mu je riječ bila Hrvat.

Nakon obilaska uslijedilo je vrijeme za odmor i okrijepu. U zadnjem dijelu terenske nastave učenici su posjetili Escape Room u centru grada. Podijeljeni u tri ekipe istraživali su tri sobe: Ozirisov hram, Tajna don Carla i sobu Crne kraljice. Ondje su proveli oko dva sata rješavajući brojne mozgalice i zagonetke, zajedno se dogovarajući i rješavajući problemske zadatke. Sve su grupe pokazale snalažljivost i inteligenciju u izuzetno teškim zadacima koji i kod puno starijih od njih izazivaju zbunjenost i potiču na mozganje i kreativnost u nalaženju rješenja pa su učiteljice bile jako ponosne na njih.

Nakon toga uživajući u ljepoti Zrinjevca i Tomislavca krenuli smo do željezničkog kolodvora i vlakom natrag prema Koprivnici.

Učenici su bili zadovoljni viđenim, naučili su mnogo novih i korisnih stvari, bolje upoznali našu metropolu te proveli predivan dan u lijepom druženju i zabavi. Nadamo se da ćemo ovakav izlet ponoviti u skoroj budućnosti kako bismo još  bolje iskoristili brojne mogućnosti učenja i zabave koje nudi naš glavni grad.

Ines Vađunec i Tanja Galić Bermanec