« Ožujak 2024 »

"No Stress On Cres!"
Autor: Natalija Flamaceta Magdić, 28. 6. 2018.

Učenici 7.d i 7.e razreda proveli su 5 uzbudljivih dana razgledavajući ljepote i posebnosti čak tri hrvatska otoka: Cresa, Lošinja i Krka.

Od 18. do 22. lipnja učenici 7.d i 7. e u pratnji razrednica i učiteljice engleskoga jezika imali su prilike posjetiti otoke na kojima niti jedan od učenika do tada nije bio.

Krenuli smo iz Koprivnice te smo po dolasku u našu najveću luku - grad Rijeku posjetili najnoviji planetarij u Hrvatskoj u kojem smo, uz zanimljivo predavanje koje nas je ostavilo bez riječi, saznali da svaki dan na Zemlju padaju asteroidi – većinu ih ne vidimo i ne osjetimo, a što se tiče onih većih, ne brinite, na sve to paze znanstvenici koji prate i predviđaju mjesto i posljedice pada onih malo većih.

Odgledali smo i film o postanku zemlje iz (pre)udobnih fotelja.

U nastavku avanture razgledali smo grad, ručali u McDonalds'u te nastavili put Brestove gdje smo se ukrcali na trajekt do Porozina – mjesta na našem odredišnom otoku.

Bila je to prilika da se neki po prvi puta voze trajektom.

Već smo tijekom same vožnje ostajali bez daha od prekrasnih plaža i uvalica koje su nas mamile na skok i kupanje (bez brige, svi smo suhi došli na Cres).

Po dolasku u Martinšćicu na Cresu smjestili smo se u hotel i okupali na obližnjoj plaži.

Avantura se nastavila drugi dan u samom Cresu, najvećem naselju na otoku gdje je nakon ukusnog  ručka slijedio odmor u borovoj šumici i kupanac.

Po povratku smo svratili do Vranskog jezera – najveće kriptodepresije u Hrvatskoj.

Treći dan odredište nam je bio Beli – mjesto na drugom kraju otoka gdje se nalazi oporavilište za bjeloglave supove. Nakon ručka razgledali smo moderno uređeni  Centar za bjeloglave supove u kojem su učenici uživali u interaktivnim prikazima iz života supova. Posebno im je zanimljiva bila činjenica da je samo pola sata prije našeg dolaska spašen mladi sup koji je pao u more iz gnijezda na obližnjoj stijeni te je upravo smješten u oporavilište. Mogli smo gledati kako se akomodira na novi smještaj u kojem će biti dok ne skupi snage za let.

Zanimljivo nam je bilo i to da otokom slobodno pasu ovce te da vlasnici po oznakama na ušima znaju čija je koja.

Nakon kupanja na prekrasnoj plaži, vratili smo se do hotela.

Četvrti dan slijedio je posjet drugom planiranom otoku – Lošinju. Posjetili smo Mali Lošinj i oduševili se jednom od najmodernijih hrvatskih muzeja – muzeju koji je otvoren u čast Apoksiomenu.

Zbog svoje specifične mikroklime na Lošinju raste mnogo mediteranskih biljaka koje smo razgledali u Miomirisnom vrtu u kojem ih je čak 250!

U društvu Roka i Rikija (magarca i patuljastog ovna) prošetali smo stazicama okruženima razno raznim biljnim vrstama.

Razgledali smo i Veli Lošinj, posjetili Institut Plavi svijet -  Institut za istraživanje i zaštitu mora gdje su učenici uz vrlo zanimljivo predavanje saznali mnogo o životu dupina u našem Jadranu.

S početka nove školske godine jednog ćemo usvojiti!

Nakon kupanja svratili smo do mjesta Osor te se vratili do hotela uzbuđeni zbog skorašnje utakmice Hrvatske i Argentine.

Navijačkog duha nije nedostajalo …..

Peti dan došlo je vrijeme za odlazak s Cresa i posjet trećem planiranom otoku – Krku. Trajektom iz Meraga zaplovili smo do Valbiske.

Obišli smo Jurandvor i grad Krk.

I Krku smo posjetili akvarij s tropskim ribama u kojem smo imali prilike vidjeti morske pse i drugi šareni svijet trospkog podmorja.

U Jurandvoru, prigodnim predavanjem i razgledom crkve svete Lucije, dali smo još jednom naglasak  na važnosti glagoljaških spomenika.

Potom je uslijedio ručak u mjestu Baška te razgled Krka gdje smo u društvu lokalnog vodiča doznali mnogo zanimljivih detalja iz povijesti ovoga prekrasnoga otočkoga grada.

Put kuće krenuli smo prepuni dojmova, novih saznanja,  pokojeg novog poznanstva i definitivno prekrasnih uspomena.

I, kao što je pisalo na jednom od suvenira, bilo je stvarno "No Stress On Cres!"

Učiteljice:

Andreja Lukačić Franjić