Petplusaši u Osijeku
Autor: Vesna Auer Gregor, 18. 6. 2018.

Putovanjem u Osijek  učenici uključeni u školski program za darovite Škola za 5 plus završili su aktivnosti za ovu školsku godinu. Osim istraživanja osječke Tvrđe i njenih znamenitosti, posjetili su vrlo zanimljivu izložbu školjaka i vodenog svijeta te sudjelovali na radionici.

Vladimir Filipović, zaljubljenik u  ronjenje i  istraživanje  vodenog  svijeta, skupio je ovu zbirku putujući  i roneći morima cijelog svijeta te osmislio izložbu.

Zajedno s asistenticom Mandicom posjetiocima na vrlo upečatljiv način priča o bićima koja žive u podmorju i  svojim doživljajima s putovanja.

Na izložbi se mogu vidjeti  kućice slatkovodnih mekušaca rijeka i jezera Slavonije, Jadrana  kao i egzotični  primjerci  školjaka i puževa skupljenih u vodama Filipina.

Izloženi su i  fosili koji pokazuju da je ovdje nekada bilo Panonsko more,  puževe kućice od nekoliko milimetara, školjke široke gotovo metar, ralje morskog psa, koralji, zvjezdače, ježinci, spužve, neobične ribe i morski psi iz raznih mora svijeta.

Na radionici su tražili razliku između puževa i školjaka  te učili kako se određuje vrsta.

S preko milijun primjeraka ovo je najveća ovakva zbirka u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe. Sadrži vrlo rijetke eksponate na kojima mogu pozavidjeti mnogi slični muzeji u svijetu.

Zanimljiva je bila i vožnja skleom  (osječki naziv kompa) na drugu obalu Drave.

Bio je vrlo vruć dan  pa  su nam na putu do odredišta  dobro došli kišobrani  - ovog puta za zaštitu od sunca!