Učenici petih razreda uživali na Plitvičkim jezerima
Autor: Ines Vađunec, 7. 5. 2018.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja u mnogim zemljama diljem svijeta kako bi ljudi bar na jedan dan promislili o svom odnosu prema Zemlji. Tada nas se pokušava podsjetiti na stanje u kojem je planet na kojem živimo, ukazuje nam se na problem zagađenja te nas se pokušava potaknuti na poboljšanje kvalitete životne sredine.

Obilježavanje toga dana  bila je prilika za terensku nastavu s ciljem podizanja ekološke svijesti naših učenika petih razreda. U srijedu, 25. travnja 2018., učenici svih petih razreda naše škole su u pratnji svojih razrednica i predmetnih učiteljica posjetili NP Plitvička jezera i Rastoke.

Krenuli smo iz Koprivnice u ranijim jutarnjim satima te smo oko 10 sati došli u NP Plitvička jezera. Kompleks Plitvičkih jezera najveći je i najposjećeniji hrvatski nacionalni park čijoj ljepoti nije mogao odoljeti ni UNESCO te ih je uvrstio na svoju listu svjetske baštine. Sastoje se od 16 jezera podijeljenih na gornja i donja jezera od kojih treba spomenuti najveće i najdublje jezero – Kozjak, zatim Prošćansko jezero, Gradinsko jezero… Učenike je posebno oduševio najveći slap u Hrvatskoj, Veliki slap, visok 78 metara koji nastaje obrušavanjem potoka niz strmu liticu. Uživali smo u prekrasnim prizorima prirode – slapovima, sedrenim stijenama, kaskadama niz koje se prelijeva voda predivne tirkizne boje, bogatstvu riba, bujnoj vegetaciji.  Svoje slobodno vrijeme proveli smo uživajući u zajedničkom druženju u prelijepoj prirodi. Učenike je posebno oduševila vožnja brodićem.

Na povratku smo posjetili vodeničarsko naselje Rastoke koje je nastalo igrom prirode koja zeleno-modre vode Slunjčice prelijeva preko sedrenih stijena u Koranu stvarajući pritom mnoštvo slapova, brzaca, manjih jezera. Učenici su iskazali ogromno oduševljenje viđenim.

Ovom terenskom nastavom, realiziranom u prekrasnom osunčanom krajoliku punom zanimljivosti i prirodnih ljepota, sigurno su dobili još veći poticaj da čuvaju naš planet i cijene njegova dobra.

Ines Vađunec