« Ožujak 2024 »

CSI Koprivnica – Sat forenzike u sedmim razredima
Autor: Ines Vađunec, 23. 4. 2018.

Uoči početka proljetnih praznika u našoj je školi održano finale Krimi tjedna. Riječ je o projektu učiteljica hrvatskoga jezika Tanje Galić Bermanec i Ines Vađunec namijenjenom učenicima 7. razreda s ciljem razvijanja ljubavi prema knjigama i čitanju, ali na malo drugačiji način.

Naime, na satima Hrvatskoga jezika učenici su se upoznali s pojmovima kriminalističkoga romana i kriminalističke pripovijetke koji su bili poticaj za realizaciju ovog zabavnog i višestruko korisnog projekta tijekom kojeg su učenici razvijali svoju maštu, kreativnost i logiku. U tijesnoj borbi bodovima pobjedu je odnio 7.e razred.

Kako bismo zaključili taj projekt na najbolji mogući način, odlučili smo na sat pozvati osobe koje se s onim što mi čitamo u krimićima i gledamo u brojnim kriminalističkim serijama susreću u stvarnom životu. U srijedu, 18. travnja 2018., u našu su školu došli glavni policijski inspektor, gospodin Dražen Magdić i forenzičar, gospodin Davor Stubić. Jedan školski sat bio je premalo da se upoznamo s ogromnim obimom posla kojim se oni bave, ali su nas ipak uspjeli uputiti u neke osnove forenzičkog posla. Prvo je održano kraće predavanje popraćeno prezentacijom o Ivanu Vučetiću, Hrvatu koji je 1891. prvi u svijetu ustanovio sistematiku desetoprstne daktiloskopske zbirke te o djelatnosti Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja koji nosi njegovo ime. Uputili su nas u izgled jednog dana forenzičara na terenu, pokazali nam kako se pripremaju za izlazak na teren te s kojim se kriminalnim radnjama najčešće susreću i kako ih rješavaju. Sa sobom su donijeli većinu opreme koju inače nose kad istražuju bilo koju kriminalnu radnju. Zatim su nam pokazali što se radi kad, npr. dobiju dojavu o provali. Učenicima je taj dio bio najzanimljiviji jer su nam gosti pokazali kako uzimaju otiske prstiju te odljev stopala i brave.

Tijekom izlaganja je nekoliko puta navedeno da treba biti kreativan i da je pristup mjestu zločina uvijek stvar improvizacije te, ono najvažnije, da savršen zločin ne postoji. Nakon što su nam pokazali što se sve može saznati iz najsitnijeg vlakna, možemo se složiti s tom tvrdnjom. Učenici su sa zanimanjem slušali i gledali ovo izuzetno zanimljivo predavanje te su iskazali veliko zadovoljstvo ovim tipom nastave.

Zahvaljujemo gostima i radujemo se daljnjoj uspješnoj suradnji.

Ines Vađunec